Military Bios
Contact

Brigadier General Arthur W. Holderness Jr.:

Military Branch:United States Airforce
Retired June 1, 1971.  
Brigadier General Arthur W. Holderness Jr., assumed command of the 19th Air Division, with headquarters at Carswell Air Force Base, Texas, May 25, 1970. Previously he had been commander of the 314th Air Division, Osan Air Base, Korea.
General Holderness, son of Colonel and Mrs. Arthur W. Holderness, U.S. Army (deceased), Tucson, Ariz., was born in 1920. He attended high school in Tucson and Junction City, Kan., and then attended the U.S. Military Academy at West Point. He completed his flight training at the academy and was commissioned a second lieutenant upon graduation in June 1943.
During World War II he saw service in England, France and Germany from February 1944 to September 1946. He flew 142 combat missions as a P-47 pilot with the 371st Fighter Group. He was commander and deputy commander of the 36th Fighter Group, Rothweston Air Base, Germany, from September 1945 to March 1946. From March 1946 to September 1946 he was a squadron commander with the 366th Fighter Group, Fritzlar Air Base, Germany.
Subsequent assignments took him to Colorado Springs, Colo., and March Air Force Base, Calif., where he was an operations staff officer and participated in seven B-29 combat missions while on temporary duty to Yokota Air Base, Japan, from January to June 1951 during the Korean conflict. He was then transferred to the 320th Bomb Wing at March Air Force Base.
With the 320th he was a squadron commander and a deputy wing director of operations during a 31-month period ending in September 1954.
General Holderness was operations and training staff officer at the U.S. Air Force Academy from September 1954 to July 1957, then became a research and development staff officer in the Directorate of Development Planning, Headquarters U.S. Air Force.
He moved to High Wycombe Air Station, England, in July 1960 to become the 7th Air Division inspector general, and one year later assumed command of Royal Air Force Station Upper Heyford, England.
In January 1963, General Holderness attended the British Imperial Defense College in London and upon completion was assigned to the 307th Bomb Wing, Lincoln Air Force Base, Neb., as vice commander. Later he became commander of the 307th.
General Holderness was assigned to Kincheloe Air Force Base, Mich., as commander of the 449th Bomb Wing, July 8, 1965. He assumed command of the 2nd Bomb Wing at Barksdale Air Force Base, La., Dec. 19, 1966, and on Oct. 23, 1967, he assumed command of the 18th Strategic Aerospace Division with headquarters at Fairchild Air Force Base, Wash. He received his promotion to brigadier general June 1, 1968.
In July 1968, General Holderness became commander of the 314th Air Division with headquarters at Osan Air Base, Korea. He had additional duties as chief, Air Force Advisory Group, Air Force adviser to the senior member of the United Nations Military Armistice Commission, and commander of the Korean Air Defense Sector and commander of Air Forces Korea. In this last capacity he exercised operational control over the Republic of Korea Air Force. He came from that assignment to his present one at Carswell.
General Holderness' awards and decorations include the Legion of Merit with oak leaf cluster, Distinguished Flying Cross, Bronze Star, Air Medal with 18 oak leaf clusters, Air Force Commendation Medal with two oak leaf clusters, Distinguished Unit Citation, Croix De Guerre, American Defense Service Medal, World War II Victory Medal, Army of Occupation Medal, National Defense Service Medal, American Campaign Medal, Armed Forces Expeditionary Medal, European-African-Middle Eastern Campaign Medal, Korean Service Medal, Air Force Longevity Service Award Ribbon with four oak leaf clusters, Small Arms Expert Marksmanship Ribbon, and the United Nations Service Medal.

 

Copyright 2005 - Military Bios