Military Bios
Contact

Brigadier General Aubry L. Moore:

Military Branch:United States Airforce
Died June 9, 1980.
Aubry Lee Moore was, born at Frost, Texas, in 1901. He graduated from Texas Agricultural and Mechanical College with a bachelor of science degree in 1923 and was appointed a second lieutenant in the Field Artillery Reserve June 5, 1923. He was promoted to first lieutenant Sept. 17, 1926, and in November 1927 enlisted as a flying cadet.
After attending Air Corps flying schools at Brooks and Kelly fields in Texas, he was appointed a second lieutenant in the Air Reserve Oct. 20,1928, and the following February received his Regular Army commission in the Air Corps. His first assignment was at Selfridge Field, Mich., where he served as supply and ordnance officer of the 17th Pursuit Squadron.
In January 1930 General Moore returned to Kelly Field as a student officer at the Flying Instructors' School. After completing the course he went to March Field, Calif., as a flying instructor at the Air Corps Primary Flying School. In October 1931 he was transferred to Randolph Field, Texas, as a flying instructor. In August 1933 he entered the Air Corps Technical School at Chanute Field, Ill., and graduated in June 1934.
General Moore then went to Schofield Barracks, Hawaii, as engineering officer of the 19th Pursuit Squadron. In March 1935 he was named engineering and operations officer of the 75th Service Squadron at the barracks.
In June 1936 he was assigned to Hamilton Field, Calif., where he served successively as materiel officer of the 31st Bombardment Squadron, flight commander and base engineering officer.
In August 1938 General Moore entered the Air Corps Tactical School at Maxwell Field, Ala., and graduated in May 1939. He then became chief of the Plans Division in the Office, Chief of Air Corps, Washington, D.C. In June 1941 he was named chief of the Manning Section in the Office of the Assistant Chief of Air Staff for Personnel at AAF headquarters and in March 1942 became chief of the Program Planning Section there.
General Moore joined the Second Air Force in April 1943 and served successively as deputy chief of staff and chief of staff at Fort George Wright, Wash., and Colorado Springs, Colo. In October l943 he went to the China-Burma-India theater where he became chief of staff of the 10th Air Force. In October 1945 he was assigned to Air Force headquarters.
In January 1946 General Moore joined the U.S Forces in the European theater of Frankfort, Germany, and the following April was appointed president of the Liquidation and Manpower Board in that theater. In July l947 he returned to Air Force headquarters and on July 16, 1947 became commander of the Fighter Training Center at Williams Air Force Base, Ariz. In January 1948 he was appointed commanding general of Goodfellow Air Force Base, San Angelo, Texas, and in November 1948 assumed command of Chanute Air Force Base, Rantoul, Ill.
In October 1949 he was assigned to Air Force headquarters as chief of the Air Force Manpower Group. Two months later he was appointed deputy director of Manpower and Organization in the Office of the Deputy Chief of Staff for Operations at Air Force headquarters.
General Moore was appointed commanding general of the 1503rd Air Transport Wing in Japan in September 1951.
He is rated a command pilot, combat observer and aircraft observer. He has been awarded the Legion of Merit, Bronze Star Medal, Distinguished Flying Cross and Air Medal.

 

Copyright 2005 - Military Bios