Military Bios
Contact

Brigadier General Bernard M. Wootton:

Military Branch:United States Airforce
Retired July 31, 1961.   Died Sep. 1, 1975.
Bernard Maynard Wootton was born in Wealthia, Va., in 1911. After serving three years in the Virginia National Guard he enlisted in the Army Air Corps in 1931.
General Wootton has been directly associated with communications throughout his entire military service. He graduated from the Air and Electronics Staff Officers Course of the Air University at Maxwell Air Force Base in 1949.
During most of World War II General Wootton served in the Pacific Theater. He was at Hickam Field in Hawaii on Dec. 7, 1941 and remained in the Pacific area until October 1945. During the period of greatest expansion of the Army Airways Communications System in the Pacific, General Wootton was assigned as Regional Control Officer of the Seventh Airways Communications Region. In this capacity he developed basic concepts for the employment of communications-electronics in support of air force. These concepts underlie many of the systems in existence today.
Following his return to the United States in 1945, General Wootton occupied various command and key staff assignments. In 1951 he became director of communications-electronics in Headquarters Continental Air Command, N.Y. Following an overseas tour as director of communications in Headquarters Northeast Air Command at Pepperrell Air Force Base, Newfoundland, General Wootton was assigned to Headquarters U.S. Air Force in Washington, D.C. He was designated deputy director of communications-electronics in June 1956.
His decorations include the Legion of Merit with three oak leaf clusters and the Air Medal.
EFFECTIVE DATES OF PROMOTION
He was promoted to first lieutenant (temporary) May 15, 1942; to captain (temporary) Nov. 18, 1942; to major, (temporary) July 28, 1943; to lieutenant colonel (temporary) Feb. 22, 1944; to colonel (temporary) July 7, 1945; to captain (permanent) Aug. 11, 1947; to lieutenant colonel (permanent) July 1, 1948; to colonel (permanent) July 27, 1950; to brigadier general (temporary) Aug. 5, 1957.

 

Copyright 2005 - Military Bios