Military Bios
Contact

Brigadier General Clyde L. Brothers:

Military Branch:United States Airforce
Died Jan. 1, 1974.
Clyde Lemuel Brothers was born in Norfolk, Va., in 1902. He graduated from high school at Richmond, Va., in 1922 and attended William and Mary College, Williamsburg, Va., for two years, graduating from the Medical College of Va., with a doctor of medicine degree in 1928.
General Brothers was commissioned a first lieutenant in the Air Reserve on May 31, 1928 and assigned to active duty. After completing his internship at Fitzsimons General Hospital, Denver, Colo., he received his regular commission as a first lieutenant in the Medical Corps on Aug. 1, 1929. The following decade he served at various Army hospitals and graduated from the Army Medical School, Medical Field Service School, and the School of Aviation Medicine.
Named base surgeon at the station hospital at Ellington Field, Texas in November 1940, General Brothers assumed that position at March Field, Calif., in February 1942. Four months later he became command surgeon of the Fourth Air Force at San Francisco, Calif., and in February 1943 was appointed command surgeon of the Third Air Force at Tampa, Fla.
The general, in October 1943, was named assistant command surgeon of the Army Air Force in the China-Burma-India Theater. The following month he was appointed command surgeon of the 10th Air Force in India, and in May 1944 was designated command surgeon of the Army Air Force in the India the China-Burma-India Theater. Returning to the United States in June 1945, two months later General Brothers became post surgeon of the Army Air Force Regional Convalescent Hospital at San Antonio, Texas. In April 1946 he was designated deputy surgeon of the Air Defense Command at Mitchel Field, N.Y., and three months later became command surgeon there.
Joining the Military Air Transport Service in July 1948, General Brothers was assigned duty as surgeon of the Pacific Division, station at Honolulu, Hawaii. In May 1950 he moved to Tokyo, Japan to become surgeon of the Far East Air Forces.
Returning to the United States in September 1952, the general was named air surgeon of the Air Training Command at Scott Air Force Base, Ill., remaining in this position until he retired from active military service on Aug. 31, l957.
His decorations include the Bronze Star Medal with oak leaf cluster and the Air Medal. He is rated a chief flight surgeon.

 

Copyright 2005 - Military Bios