Military Bios
Contact

Brigadier General Darr H. Alkire:

Military Branch:United States Airforce
Retired Oct. 31, 1956.   Died Aug. 1, 1977.
Darr Hayes Alkire was born in Fay, Nev. He graduated from high school at Salt Lake City, Utah, in 1913, and attended the University of Utah for two years.
Appointed a flying cadet March 10, 1924, General Alkire entered Primary Flying School at Brooks Field, Texas, graduated from Advanced Flying School at Kelly Field, Texas, March 14, 1925, and was commissioned a second lieutenant in the Air Reserve. Receiving his regular commission as a second lieutenant of Air Corps June 30, 1926, he was assigned with the Sixth Pursuit Squadron at Wheeler Field, Hawaii. In April 1930 he became a flying instructor at the Flying School at March Field, Calif., and in October 1931 moved in that capacity to the Flying School at Randolph Field, Texas.
Assuming command of the 96th Bomb Squadron at Langley Field, Va., in June 1937, in January 1942 General Alkire assumed command of the Second Bomb Group there, and that November he was appointed commanding officer of the 100th Bomb Group at Kearney, Neb. Moving to Biggs Field, Texas in May 1943 he was air inspector of the 16th Bomb Wing, and the following month was moved chief of staff of the First Bomber Command there.
Going to the Mediterranean Theater of Operations that November, General Alkire assumed command of the 445th Bomb Group. Shot down and captured Jan. 31, 1944, he was released from prisoner-of-war camp in April 1945, and returned to the United States. That September he was named deputy for supply of the Sacramento Air Technical Service Command at McClellan Field, Calif. He went to Tokyo, Japan as deputy chief of staff for materiel of the Far East Air Forces in July 1948.
Four years later General Alkire was appointed commanding general of the Newark Transportation Control Depot, N.J. On Dec. 1, 1954 he assumed command of the 3101st U.S. Air Force Logistic Control Group at Brooklyn Army Base, N.Y., with additional duty as commanding general of the Newark Transportation Control Depot.
His decorations include the Silver Star, Distinguished Flying Cross and Air Medal with oak leaf cluster. He is rated a command pilot.
EFFECTIVE DATES OF PROMOTION
He was promoted to first lieutenant (permanent) Aug. 1, 1932; to captain (permanent) June 30, 1946; to major (temporary) Feb. 3, 1948; to lieutenant colonel (temporary) Jan. 1942

 

Copyright 2005 - Military Bios