Military Bios
Contact

Brigadier General David O. Williams Jr.:

Military Branch:United States Airforce
Retired July 1, 1976.  
Brigadier General David O. Williams Jr., is chief of staff, U.S. Taiwan Defense Command, with headquarters in Taipei, Taiwan, Republic of China.
General Williams was born in 1925, in San Antonio, Texas, and graduated from Eagle Pass High School, Eagle Pass, Texas, in 1942. He attended the Agricultural and Mechanical College of Texas (now Texas A&M University) and the University of Hawaii, and has a bachelor's degree in military science from Chaminade College of Honolulu, 1970. He is also a graduate of the Air Command and Staff College, 1959, and the Air War College, 1966.
He entered the Army Air Forces as an aviation cadet in May 1943 and graduated from pilot training at the Advanced Flying Training School at Aloe Army Airfield, Texas, where he was commissioned a second lieutenant in September 1944. He then completed P-40 and P-47 fighter training.
In July 1945 he joined the 10th Fighter Squadron of the 50th Fighter Group at La Junta Army Airfield, Colo. He was released from active military duty in December 1945 and returned to Texas A&M University in February 1946.
General Williams returned to active duty in September 1946 and was transferred overseas, first to the Philippines in December 1946 and then to Okinawa, where he served with the 51st Fighter Wing until December 1948. He next served as a flying instructor and operations officer for the Air Force Reserve Training Center at Scott Air Force Base, Ill.
During the Korean War, in January 1951, General Williams was assigned as a fighter pilot and communications officer with the 111th Fighter Bomber Squadron, 136th Fighter Bomber Wing, at Langley Air Force Base, Va. He was transferred with his squadron to Japan and Korea, where he flew 100 combat missions over North Korea in F-84E aircraft and was credited with damaging one enemy Mig-15 in air-to-air combat.
From March 1952 until August 1958, he served at Bergstrom Air Force Base, Texas, successively as a flight commander and squadron operations officer in the 560th Strategic Fighter Squadron; commander of the 561st Strategic Fighter Squadron, 12th Strategic Fighter Wing; and wing operations officer with the F-101-equipped 27th Fighter Bomber Wing. General Williams attended the Air Command and Staff College at Maxwell Air Force Base, Ala., graduating in June 1959. During the next three years he served with Headquarters U.S. Air Forces in Europe at Ramstein Air Base and Lindsey Air Base, Germany, as a staff operations officer and F-100 member of the USAFE Tactical Evaluation Team.
From August 1962 until August 1965, General Williams served as operations officer of the 523d and 524th Tactical Fighter Squadrons; and then as commander of the 523d, and later the 522d Tactical Fighter Squadrons, 27th Tactical Fighter Wing, Cannon Air Force Base, N.M., where he rotated with his P-100 squadron to Southeast Asia, twice to Thailand, and twice to combat in Vietnam. Under his command, the 522d Tactical Fighter Squadron was twice named the outstanding fighter squadron in Tactical Air Command.
General Williams next entered the Air War College at Maxwell Air Force Base, Ala., and in June 1966 was named a distinguished graduate. He then was assigned to the 4453d Combat Crew Training Wing at Davis-Monthan Air Force Base, Ariz., where he served first as an F-4 squadron commander and then assistant deputy commander for operations.
In November 1967 General Williams again went to Southeast Asia where he served as assistant deputy commander and then deputy commander of operations for the 8th Tactical Fighter Wing at Ubon Royal Thai Air Force Base, Thailand. He flew the F-4 Phantom in combat over North Vietnam and was credited with destroying one Mig-17 in air-to-air combat. In May 1968 he was transferred to the Republic of Vietnam where he served as chief of the Attack Fighter Division under the deputy chief of staff, operations, Headquarters Seventh Air Force, in Saigon. He flew a total of 102 combat missions over Southeast Asia. General Williams was assigned to Headquarters U.S. Pacific Command at Camp H.M. Smith, Hawaii, where he served from September 1968 to March 1971 as chief of air operations under the assistant chief of staff, operations.
He returned to the United States in April 1971 and was assigned as deputy director for operational test and evaluation, Deputy Chief of Staff for Plans and Operations, Headquarters U.S. Air Force. In April 1973 he was transferred to the Organization of the Joint Chiefs of Staff as deputy director for operations, National Military Command Center.
General Williams assumed duties as chief of staff, U.S. Taiwan Defense Command, with headquarters in Taipei, Taiwan, Republic of China, in June 1974.
His military decorations and awards include the Silver Star, Legion of Merit with two oak leaf clusters, Distinguished Flying Cross, Bronze Star Medal, Air Medal with nine oak leaf clusters and Air Force Commendation Medal. He is a command pilot with more than 5,300 flying hours, of which most are in jet fighter aircraft.
General Williams' hometown is Eagle Pass, Texas.
He was promoted to the grade of brigadier general effective April 2, 1973, with date of rank March 24, 1973.

 

Copyright 2005 - Military Bios