Military Bios
Contact

Brigadier General Everett A. Mcdonald:

Military Branch:United States Airforce
Retired Dec. 1, 1969.   Died April 26, 1984.
Everett A. McDonald was born in Davenport, Iowa, in 1919. He graduated from high school in Tipton, Iowa, in 1936 and completed three years of college studies at the University of Iowa. He later attended the University of Texas, graduating with a degree in business administration in 1947.
His first military assignment was that of flying cadet at Kelly Field, Texas. He received his pilot's wings at Kelly and was commissioned as second lieutenant in December 1940. His first assignment after being commissioned was that of single engine instructor pilot at Maxwell Air Force Base, Ala. Later he became a B-17 pilot instructor. Today he is a command pilot, current in the KC-135 aircraft.
World War II assignments included duty as a B-29 squadron commander.
Major McDonald commanded the 3d Emergency Rescue Squadron in Japan from October 1947 to March 1948. At that time, he was transferred to the 5th Air Force and served as chief, Tactical Operations Section, Operations Branch until November 1949.
In mid-1950, Major McDonald was transferred to Maxwell Air Force Base, Ala., and served on the Instructor Staff and Faculty of the Air Command and Staff School until late 1953. From November 1953 to August 1956, he was assigned to Biggs Air Force Base, Texas, with duty as director of operations of the 810th Air Division and director of operations of the 95th Bomb Wing.
In August 1956, Colonel McDonald returned to Maxwell Air Force Base, Ala., this time as a student officer at the Air War College, graduating in July 1957. Upon graduation, he was assigned to the 3d Air Division at Guam with duty as the director of operations. He returned to the United States in August 1959 and was assigned to the Headquarters SAC staff. Prior to assuming his present position, chief of the Control Division, Colonel McDonald was chief of the Missions Branch and deputy chief of the Operations Plans Division, Directorate of Operations, Headquarters SAC. He was promoted to brigadier general July 1, 1964.

 

Copyright 2005 - Military Bios