Military Bios
Contact

Brigadier General Frank S. Goodell:

Military Branch:United States Airforce
Retired Feb. 1, 1989.  
Brigadier General Frank S. Goodell is special assistant for reliability and maintainability to the military deputy for acquisition, Office of the Secretary of the Air Force, and to the deputy chief of staff for logistics and engineering, Headquarters U.S. Air Force, Washington, D.C.
General Goodell was born in 1933, in New Carlisle, Ohio, and graduated from Withrow High School, Cincinnati, in 1951. He earned a bachelor of science degree from Ohio State University in 1955 and a master of business administration degree from Auburn University in 1971. The general graduated from Air Command and Staff College in 1971 and the Naval War College in 1976.
He received his commission through the Reserve Officer Training Corps program and entered the Air Force in November 1955, earning his pilot wings at Greenville Air Force Base, Miss., in February 1957. After fighter-interceptor training at Perrin Air Force Base, Texas, General Goodell was assigned as a pilot with the 37th Fighter-Interceptor Squadron at Burlington Air Force Base, Vt., in August 1957 and later with the 87th Fighter-Interceptor Squadron at Lockbourne Air Force Base, Ohio. From June 1964 to January 1967 he flew C-130s with the 779th Troop Carrier Squadron, Pope Air Force Base, N.C., and the 776th Tactical Airlift Squadron, Ching Chuan Kang Air Base, Taiwan.
General Goodell returned to Pope Air Force Base and served as air operations officer with the U.S. Air Force Tactical Airlift Center from February 1967 to August 1970. After graduating from Air Command and Staff College, as a distinguished graduate, in August 1971, he served as a study director in the Airlift Division, Office of the Assistant Chief of Staff for Studies and Analyses, at Air Force headquarters until August 1975. After graduating with highest distinction from the Naval War College, he served as chief of the Plans Division and as director of plans and resources at the Air Force Test and Evaluation Center, Kirtland Air Force Base, N.M., from July 1976 to May 1979.
He then became executive for the deputy chief of staff for logistics and engineering at Air Force headquarters. In June 1981 he moved to Hill Air Force Base, Utah, as Ogden Air Logistics Center's director of plans and programs and, in July 1982, he became the center's director of materiel management. General Goodell returned to Air Force headquarters in July 1984 and served as deputy director of logistics plans and programs, Office of the Deputy Chief of Staff, Logistics and Engineering. He assumed his present duties in February 1985.
The general is a command pilot with more than 4,000 flying hours, including more than 600 combat and combat support missions flown in the Republic of the Congo, Dominican Republic and Southeast Asia. His military decorations and awards include the Meritorious Service Medal with three oak leaf clusters, Air Medal with eight oak leaf clusters, Air Force Commendation Medal with oak leaf cluster, Armed Forces Expeditionary Medal with service star, Vietnam Service Medal with five service stars, Armed Forces Reserve Medal and Republic of Vietnam Campaign Medal.
He was promoted to brigadier general April 1, 1985, with date of rank Oct. 1, 1984.

 

Copyright 2005 - Military Bios