Military Bios
Contact

Brigadier General George F. Mcguire:

Military Branch:United States Airforce
Died March 14, 1984.
George Frank McGuire was born in Coffeyville, Kan., in 1904. He majored in journalism and received a bachelor of arts degree from the University of Kansas in 1926. He entered flying school in 1929, and was commissioned a second lieutenant in 1930.
From 1930 through 1947 his primary duties included pilot for eight years, commander for two years and staff officer for six years. He has been a command pilot since 1943.
Overseas tours included North Africa from May 1942 to February 1943; the European Theater from August 1944 to November 1945; and England from December 1951 to August 1954.
During the European phase of World War II, General McGuire participated in campaigns in Normandy, Central Europe, Northern France, Rhineland, Ardennes, Egypt, Tunisia and Sicily.
He was decorated by three foreign countries for his service abroad. Luxembourg bestowed the Order of Adolph and Croix de Guerre; France, the Legion of Honor and Croix de Guerre; Belgium, the Order of Leopold and Croix de Guerre. His service decorations include the Legion of Merit with oak leaf cluster, Distinguished Flying Cross, Air Medal, Soldiers Medal and Bronze Star.
At close of World War II, General McGuire was ordered to the newly created Air University at Maxwell, Ala. He served as chief of tactical air operations the Air Command and Staff School. In this capacity, the general assisted in the preparation of the first curriculum and instructed in the first classes.
He became chief of operations division, Headquarters U.S. Air Force in 1949, in July 1950 he became the deputy director of operations, Headquarters U.S. Air Force, and beginning in 1951 spent nine months in Kansas City, helping organize and operating the newly created Central Air Defense Force for the Air Defense Command, as deputy for operations.
His next assignment was in England as deputy commander of the Third Air Force. Upon his return he assumed command of Larson Air Force Base, Wash., on Aug. 24, 1954. The general assumed command of the 323rd Air Division at Travis Air Force Base, Calif., on July 1, 1958.
DECORATIONS AND MEDALS
Soldiers Medal
Distinguished Flying Cross
Air Medal
European African-Middle Eastern Campaign Medal
Bronze Star
Legion of Merit with oak leaf cluster
Order of Adolph, from Luxembourg
Legion of Honor, Croix de Guerre, France
Croix de Guerre with palm, Luxembourg
World War II Victory Medal
American Defense Service Ribbon
American Occupation Campaign
Croix de Guerre, with palm, Belgium
Belgium's Order of Leopold
National Defense Service Medal
American Campaign Medal
Air Force Longevity Service Award with six oak leaf clusters
OPINIONS, TASTES AND EVALUATIONS
Taste in foods includes almost all nationalities. Fond of all types of travel. Favorite reading matter includes biography and current events. In dealing with others, emphasizes completeness of facts summed up by saying: "Don't present your case until you have a complete grasp of all of its elements, pro and con".
PERSONALIZED MATERIAL
Indicates as his pet "hobby" his family; interested in all sports; is a fisherman.
Moderate civic and religious activities.

 

Copyright 2005 - Military Bios