Military Bios
Contact

Brigadier General Georges R. Guay:

Military Branch:United States Airforce
Retired July 1, 1975.  
Brigadier General Georges R. Guay is the defense and air attache to Egypt with office in the U.S. Embassy. He is responsible to the secretaries of defense and the Air Force, and the chief of staff of the Air Force for all defense and Air Force matters of interest in Egypt.
General Guay was born in 1922, at Sanford, Maine. He graduated from St. Frederick College at Drummondville, P.Q., Canada, and attended the University of Maryland and Troy State College (formerly State Teachers College), Ala. He began his military career in December 1941 and graduated from Officer Candidate School, Maxwell Air Force Base, Ala., in October 1945 with a commission as second lieutenant. He is a graduate of the Squadron Officer School, Air Command and Staff College, Air War College, and the Foreign Service Institute.
From December 1945 to October 1946, General Guay served at March Field, Calif., as personnel officer and then intelligence officer with the 1st Fighter Group. He then attended the Army Counterintelligence School at Fort Holabird, Md. Upon graduation he was assigned to the European Command and became special assistant to the counterintelligence group commander.
From June 1948 to September 1949, he served as administrative officer and then as chief of operations in the U.S. Air Force 702d Counterintelligence Corps Detachment. In September 1949 he was assigned as chief of the Counterintelligence Section, Security Division, of the newly organized Office of Special Investigation in Europe. During this period, he revitalized the coordination of counterintelligence activities between U.S. Air Forces in Europe and the French Air Force.
General Guay returned to the United States for a one-year assignment as OSI Detachment commander at Richmond, Va. He returned to Europe and established the OSI Liaison Office in Paris in July 1951 and later served as chief of the Counterintelligence Division, OSI District, France. From 1954 to 1958, he served in both the Counterespionage and the Research and Analysis Divisions of the OSI Directorate, Headquarters U.S. Air Force. In June 1958 he was assigned to the OSI in France as chief of the Counterintelligence Division and as deputy district commander. He returned to the United States in July 1961 and attended the Air Command and Staff College at Maxwell Air Force Base, Ala.
From July 1962 to August 1965, General Guay was assigned to the U.S. Strike Command, MacDill Air Force Base, Fla., where he served successively as assistant joint secretary, special military assistant to the commander in chief, and staff operations officer. He graduated from the Air War College at Maxwell Air Force Base, Ala., in July 1966.
He then was assigned to the Organization of the Joint Chiefs of Staff as operations officer within the National Military Command Center, and in February 1967 he became senior military representative to the Department of State Operations Center. After completing training at the Defense Intelligence School at Fort Belvoir, Va., in May 1969, General Guay served as air attache in Bern, Switzerland, and in August 1970 became air attache to France.
General Guay assumed duties as defense and air attache to Egypt with office in the U.S. Embassy in Cairo in May 1974.
His military decorations and awards include the Distinguished Service Medal, Joint Service Commendation Medal with two oak leaf clusters, Air Force Commendation Medal, Army Commendation Medal, Air Force Outstanding Unit Award Ribbon, and the Department of State Meritorious Honor Award Medal.
He was promoted to the grade of brigadier general effective April 2, 1973, with date of rank March 27, 1973.

 

Copyright 2005 - Military Bios