Military Bios
Contact

Brigadier General Glen C. Jamison:

Military Branch:United States Airforce
Died Feb. 1, 1973.
Glen Clifford Jamison was born at Richmond, Kan., in 1899. He served as a private in the Student Army Training Corps from October to December 1928, and the following year entered the U.S. Military Academy at West Point, N.Y. He graduated from the academy and was appointed a second lieutenant in the Air Service June 12, 1923.
In the fall of that year he entered the primary flying school at Brooks Air Force Base, Texas, and the following April transferred to the advanced flying school at Kelly Air Force Base, Texas. He received his wings in September 1924, and was assigned to Brooks Air Force Base as an instructor.
In July 1928, he went to France Air Force Base, Panama Canal Zone, for duty with the Seventh Observation Squadron and at the Panama air Depot. Upon his return to the United States in September 1930, he was assigned to Langley Air Force Base, Va., for duty with the 96th Bombardment Squadron. In April 1932, he joined the Frontier Defense Unit at Bolling Air Force Base, D.C.
He returned to Kelly Air Force Base in June 1933, as assistant engineering officer of the 43rd School Squadron and in October of that year became an instructor at Langley Air Force Base. He again returned to Kelly Air Force Base in December 1933, as an instructor and in March 1935, became operations officer of the advanced flying school there. From 1936 until 1938 he was chief of the attack section of the advanced flying school.
In the fall of 1938 he went to the Air Corps Tactical School at Maxwell Air Force Base, Ala., from which he graduated in May 1939, at which time he was ordered to Washington for duty in the Supply Division of the Office of the Chief of Air Corps. The following July he was transferred to the contracts section of that office and was assigned to the engineering section in October 1939.
In January 1942, he became a member of the Army Group in Washington, D.C., and in June of that year was transferred to Air Force headquarters in Washington.
He was assigned to the U.S. Army Forces in the South Pacific in July 1942 and the following January was appointed chief of staff of the 13th Air Force upon its activation in the South Pacific. In August 1943, he returned to the United States and was assigned to the office of the assistant chief of Air Staff or plans at Air Force headquarters, and later became chief of the Logistics Division in that office.
In June 1946, he was assigned to Caribbean Air Command headquarters at Quarry Heights, Canal Zone, for duty with the Sixth Air Force, and the following November was appointed deputy commander and chief of staff of the Caribbean Air Command.
Returning to the United States in October 1948, he was assigned to Air Force headquarters for temporary duty, and a month later was transferred to Air Defense Command headquarters at Mitchel Air Force Base, N.Y.
The following January, he was appointed vice commander of the 12th Air Force at Brooks Air Force Base, Texas.
General Jamison has been awarded the Distinguished Flying Cross and the Legion of Merit with oak leaf cluster.
He is rated a command pilot, combat observer and aircraft observer.

 

Copyright 2005 - Military Bios