Military Bios
Contact

Brigadier General Henry J. Stehling:

Military Branch:United States Airforce
Retired Aug. 1, 1970.  
Brig. Gen. Henry J. Stehling is director, Real Property Maintenance Directorate, Office of the Assistant Secretary of Defense (Installations and Logistics), Washington, D.C., effective April 15, 1969.
General Stehling was born in Milwaukee, Wis., in 1918. He attended the University of Wisconsin from 1938 to 1941 and graduated from Officer Candidate School (Corps of Engineers) with a commission as second lieutenant in 1942.
He was an instructor at the Engineering School at Fort Belvoir, Va., from 1942 to 1944. During the latter part of World War II, General Stehling was stationed in Alaska as a company commander with construction engineering battalions. While there he became interested in the engineering and design problems created by permafrost. The engineering knowledge he gained on permafrost was passed on to the Engineering School at Fort Belvoir and was gainfully employed in further research and development. In June 1947 he was again assigned to Fort Belvoir as an instructor for Advanced Engineer officers.
After transferring to the U.S. Air Force in June 1948, he held engineering positions at Tyndall and Pinecastle (now McCoy) Air Force Bases, Fla., and Randolph Air Force Base, Texas. He attended the Manpower Management Course at The George Washington University, Washington, D.C., and further augmented his technical education through extension work.
From March 1954 until June 1955, General Stehling served as chairman of a field group for the U.S. Air Force ad hoc board that developed integrated management controls within the civil engineering functional areas which have been implemented Air Force-wide.
Overseas assignments have included tours as deputy district engineer for the Joint Construction Agency at Nancy and Paris, France, from August 1955 to May 1957 and staff engineer for the Seventeenth Air Force at Wheelus Air Base, Tripoli, Libya, from June 1957 to July 1958.
After returning to the United States, he attended the Air War College at Maxwell Air Force Base, Ala. He was assigned to the Directorate of Civil Engineering, Headquarters U.S. Air Force in July 1959 and served as deputy chief of the Programs Division until June 1960 when he became chief of the Base Maintenance Division.
In August 1964 he was assigned as assistant chief of staff for civil engineering, Headquarters Pacific Air Forces, Hawaii. This position was redesignated director of civil engineering in December 1964. General Stehling assumed duties as deputy chief of staff for civil engineering, Air Training Command, in July 1967.
General Stehling has been an engineering officer continuously since 1942 and has received numerous commendations for outstanding engineering achievements. He was awarded the Newman Medal for 1961, the highest award for outstanding military achievement from the Society of American Military Engineers. He also received the Air Force Association 1967 Civil Engineering Best Author Award.
His military decorations include the Legion of Merit with oak leaf cluster and the Army Commendation Medal with two oak leaf clusters.
He is a professional engineer (civil), registered in the District of Columbia; a member of the Society of American Military Engineers; Armed Forces Management Association; Fellow in the American Society of Civil Engineers; and a member of the National Society of Professional Engineers. He served as first president of the Department of Defense Chapter #60, and vice president of Region A of the American Institute of Plant Engineers.

 

Copyright 2005 - Military Bios