Military Bios
Contact

Brigadier General Horace L. Russell:

Military Branch:United States Airforce
Retired July 1, 1988.  
Brigadier General Horace L. Russell is deputy director for the national strategic target list, Joint Strategic Target Planning Staff, Offutt Air Force Base, Neb.
General Russell was born in 1937, in Jamaica, Long Island, N.Y., and graduated from Highland High School, Gastonia, N.C., in 1954. He received a bachelor of science degree in mechanical engineering from Bradley University in 1958, a master of science degree in aerospace engineering from the Air Force Institute of Technology in 1965 and a doctor of philosophy in engineering from Purdue University in 1971. As a 1976 Air Force research associate, he attended the National Security program at Mershon Center, Ohio State University, and was recognized as a Mershon fellow. The general completed Squadron Officer School in 1963, Air Command and Staff College in 1972 and the Industrial College of the Armed Forces in 1979.
After completing the Air Force Reserve Officer Training Corps program as a distinguished graduate, General Russell was commissioned as a second lieutenant in June 1958 and assigned to the University of Wisconsin for training in meteorology. In July 1959 he was assigned to Seymour Johnson Air Force Base, N.C., as a base operations weather officer. In June 1960 he became a weather officer at Headquarters 19th Air Force, also at Seymour Johnson. From July 1962 to December 1965 he was assigned to the 341st Strategic Missile Wing, Malmstrom Air Force Base, serving as an instructor and deputy Minuteman combat crew commander, then as a crew commander.
General Russell transferred to the Air Force Aero-Propulsion Laboratory at Wright-Patterson Air Force Base, Ohio, in December 1965 as a project engineer for advanced development of aircraft jet engines. From September 1967 to June 1970 he attended Purdue University and then returned to Wright-Patterson Air Force Base as chief of the Aerospace Dynamics Branch, Air Force Flight Dynamics Laboratory. In June 1973 the general was assigned to Headquarters Air Force Systems Command, Andrews Air Force Base, Md., as program manager for energy conversion and mechanics. He then became chief of the Physical and Engineering Sciences Division. He was assigned to the Air Force Office of Scientific Research, Bolling Air Force Base, D.C., as deputy director for plans and operations from July 1975 to September 1976.
In June 1977 he was assigned as study director for tactical command, control, and communications in the Office of the Assistant to the Chief of Staff for Studies and Analyses, Headquarters U.S. Air Force, Washington, D.C. In July 1978 he transferred to the Industrial College of the Armed Forces, Fort Lesley J. McNair, Washington, D.C., as a faculty member and student. The general served as chief, Programming Division, Office of the Deputy Chief of Staff for Research, Development and Acquisition, Air Force headquarters, from June 1979 until July 1980. He then became director of defense programs, National Security Council staff, in the White House. In August 1984 he became director for joint analysis, Organization of the Joint Chiefs of Staff, Washington, D.C. He assumed his present duties in September 1986.
The general's military decorations and awards include the Defense Superior Service Medal with oak leaf cluster, Meritorious Service Medal with three oak leaf clusters, Air Force Commendation Medal, Air Force Outstanding Unit Award with oak leaf cluster and Combat Readiness Medal.
He was promoted to brigadier general June 1, 1984, with date of rank Oct. 1, 1983.
General Russell's hometown is Gastonia, N.C.

 

Copyright 2005 - Military Bios