Military Bios
Contact

Brigadier General Irby B. Jarvis Jr.:

Military Branch:United States Airforce
Retired Feb. 1, 1975.   Died May 15, 1982.
Brigadier General Irby B. Jarvis Jr. is commander of Wright-Patterson Air Force Base, Ohio, and the 2750th Air Base Wing. The wing is an Air Force Logistics Command organization with the mission of supporting more than 60 other organizations located on the base.
General Jarvis was born in 1921, in Lookeba, Okla., and lived in Sweetwater, Texas, until graduation from high school. He attended Agricultural and Mechanical College of Texas (now Texas A&M University) through his junior year when his class was called to active duty. In January 1944 he was permitted to transfer from the Army Senior Reserve Officers Training Corps Ground Forces as a volunteer for pilot training in the Army Air Corps and received his commission as second lieutenant and his pilot wings in 1944. As a student officer, he completed his senior year at Sacramento State College in California and received a bachelor of arts degree in 1952.
In November 1944 General Jarvis went to Midland Army Air Field, Texas, as a pilot and later to a special project under Air Materiel Command at Pyote, Texas. In December 1946 he was transferred to Kelly Air Force Base, Texas, as an air installations officer. From May through August 1947, he attended the Air Tactical School at Tyndall Field, Fla., and returned to Kelly Air Force Base to resume duty as an air installations officer.
In February 1948 General Jarvis went to Elmendorf Air Force Base, Alaska, where he served with the civil engineers of the 57th Support Wing. He accumulated more than 1,200 flying hours in amphibious, float, and ski-equipped aircraft, and much of this time was in support of the 10th Air Rescue Squadron mission.
General Jarvis was assigned in September 1950 as an air installations officer with Strategic Air Command at Travis Air Force Base, Calif., beginning an association with SAC which has extended through half of his military career. He also served as an instrument instructor and later officer in charge of the base instrument training program. In November 1952 he entered navigator and radar observer training.
In October 1953 General Jarvis was assigned to 2d Bombardment Wing (SAC) at Hunter Air Force Base, Ga., where he served successively until August 1961 as a B-47 pilot, aircraft commander, standardization pilot, chief of the Standardization Division, chief of Operations and Training, and as assistant deputy commander for operations. He then was transferred to Headquarters Eighth Air Force (SAC) at Westover Air Force Base, Mass., as deputy director of safety. He attended the Industrial College of the Armed Forces in Washington, D.C., from June 1964 to July 1965 and then was assigned to the Joint Chiefs of Staff National Military Command System.
In August 1967 General Jarvis went to Japan where he served at Headquarters Fifth Air Force, Fuchu Air Station, as assistant deputy chief of staff for operations. In January 1968 he was transferred to Yokota Air Base as assistant deputy commander for operations of the 347th Tactical Fighter Wing, became deputy commander for operations, then vice commander and in September 1969 became commander of the wing. The wing had three F-4C squadrons, a C-130 reconnaissance squadron, and 24 passenger and training aircraft. In August 1970 General Jarvis moved to Korat Royal Thai Air Base in Thailand and became commander of the 388th Tactical Fighter Wing, which included two F-4E squadrons, an EB-66 squadron, an F-105 squadron, and an EC-121 squadron.
General Jarvis returned to the United States in August 1971 and reported as vice commander of Wright-Patterson Air Force Base, Ohio, in September. He assumed command of the 2750th Air Base Wing and Wright-Patterson Air Force Base in June 1972.
His military decorations and awards include the Legion of Merit with oak leaf cluster, Distinguished Flying Cross, Air Medal with four oak leaf clusters, Air Force Commendation Medal with oak leaf cluster, Army Commendation Medal, and the Distinguished Unit Citation Emblem. He is a command pilot with more than 8,000 flying hours as an instructor and pilot, including 88 combat missions totaling 165 combat hours in the F-4E Phantom in Southeast Asia. He became quadruple rated in 1953 with the additional aeronautical ratings of navigator, bombardier, and radar observer.
General Jarvis's hometown is Sweetwater, Texas.
He was promoted to the grade of brigadier general effective April 2, 1973, with date of rank March 20, 1973.

 

Copyright 2005 - Military Bios