Military Bios
Contact

Brigadier General Jack A. Gibbs:

Military Branch:United States Airforce
Retired June 1, 1966.   Died Oct. 26, 2000.
Jack Alban Gibbs was born in Canton, Ohio, in 1912. His family moved and settled in Roseburg, Ore., when Jack was age 5. There he attended grade school and high school; graduated from Roseburg Senior High in 1930 and entered Oregon State College that fall. He won the Outstanding Engineering Freshman Award in 1931 and in later years was elected to membership in Sigma Tau and Tau Beta Pi National Engineering Scholastic Honoraries; the latter of which he was elected president in 1934. Additionally, he was elected to Scabbard and Blade, National Scholastic Honorary and Phi Kappa Phi Al1 Scholastic Honorary.
Upon graduating in 1936 he was winner of the first prize in the W.E. Boeing National Scholarship. He attended the University of California in Berkeley working toward a master's degree in engineering until he was appointed second lieutenant, Corps of Engineers, Regular Army, Sept. 20, 1937.
At his request he entered Randolph Field, San Antonio, Texas, for flight training in July 1938, he graduated as a military pilot in May 1939, and was transferred to the Air Corps. His first tactical assignment was Wheeler Field, Hawaii, where he was stationed when the Japanese struck Pearl Harbor Dec. 7, 1941. He is a command pilot, has checked out in F-102s, T-33s and the B-57 Jet aircraft.
In May l942, he returned to the United States where he was assigned to the First Air Force at Mitchel Field, but shortly thereafter was reassigned to the Pentagon. While in the Pentagon he worked in the Fighter Requirements Branch of Operation Commitments and Requirements, and later became chief of the Aircraft Branch in the Materiel Directorate. In 1944 he was sent to Wright Field to attend the short course in the engineering school, after which he returned again to the Pentagon where he served until June 1946, when he was assigned to California Institute of Technology where he received his master's degree in aeronautical engineering in 1947.
From California he returned to Wright Field where he became chief of the Wind Tunnel Branch and then chief of the Aircraft Laboratory until July 1952, when he was assigned as a student to the Industrial College of the Armed Forces in Washington, D.C. Upon graduating from ICAF he served three years with the 1009th Special Weapons Squadron and was then assigned to the 1007th Air Intelligence Service Group, Washington, D.C.
Colonel Gibbs' activities in the 1007th Air Intelligence Support Group earned him the Legion of Merit in 1958.
In 1958 Colonel Gibbs was assigned as deputy commander, 11th Air Division, Alaskan Air Command, until July 1959, when he was reassigned as commander, 10th Air Division, Elmendorf Air Force Base, Alaska. Upon inactivation of the 10th Air Division in August 1960, Colonel Gibbs became commander of the 5040th Air Base Wing. Following his promotion to brigadier general Feb. 22 1961, he became deputy commander, Alaskan Air Command.
In September 1961 General Gibbs was assigned to Headquarters U.S. Air Force as deputy director of operational requirements, Deputy Chief of Staff/Programs and Requirements. He was assigned to his present position, commander, Sixth Air Force Reserve Region, CONAC, in June 1963.

 

Copyright 2005 - Military Bios