Military Bios
Contact

Brigadier General James L. Stewart:

Military Branch:United States Airforce
Retired July 1, 1973.  
Brigadier General James L. Stewart is deputy chief of staff for logistics, Headquarters Air Training Command, Randolph Air Force Base, Texas.
General Stewart was born in 1923, in Morton's Gap, Ky. He graduated from Huerfano County High School, Walsenburg, Colo., in 1941. After completing the aviation cadet program at Hondo Field, Texas, in July 1944, he received his navigator wings and a commission as second lieutenant.
During World War II, he served as a B-l7 lead navigator for the 360th Bombardment Squadron based in England and completed 33 combat missions over Germany.
General Stewart completed advanced pilot training in February 1948 and was assigned as an F-80 jet fighter pilot with the 27th Fighter Squadron at March Air Force Base, Calif. He went with the squadron to Griffiss Air Force Base, N.Y., where he became assistant operations officer.
During the Korean War in April 1951, General Stewart went to Korea where he was a jet fighter pilot and later flight commander with the 80th Fighter Bomber Squadron (Headhunters). He completed 121 combat missions over North Korea. In September 1951 he became Air Force Operations Officer in the Joint Operations Center, Fifth Air Force, at Seoul, Korea. In March 1952 he was transferred to Japan as deputy commander, 35th Fighter Interceptor Group at Johnson Air Base, and later became commander of the 41st Fighter Interceptor Squadron.
From September 1954 to June 1958 General Stewart was assigned to Headquarters U.S. Air Force as operations staff officer in the Fighter Branch, Directorate of Requirements, in the Office of the Deputy Chief of Staff, Development. In July 1958 he entered the Foreign Service Institute at Arlington, Va., to study Spanish. In January 1959 he joined the U.S. Air Force Mission to Guatemala as operations and training adviser to the Guatemalan Air Force.
General Stewart returned to the United States and from September 1962 to February 1966 was assigned as a flight training instructor, then commander of the 3645th Student Squadron, at Laughlin Air Force Base, Texas. He next was transferred to Southeast Asia and served as an F-105 pilot and assistant deputy commander for operations, then deputy commander for operations for the 388th Tactical Fighter Wing at Korat Royal Thai Air Force Base, Thailand. He flew 126 combat missions, 116 of them over North Vietnam before completing his tour of duty.
In November 1968 he returned to Air Training Command and was appointed deputy commander for operations and in June 1969 assumed command of the 3615th Pilot Training Wing at Craig Air Force Base, Ala. In May 1971 General Stewart was assigned to Air Training Command Headquarters at Randolph Air Force Base, Texas, as inspector general, and in July 1971 assumed duties as deputy chief of staff, logistics.
His military decorations and awards include the Silver Star, Legion of Merit, Distinguished Flying Cross with two oak leaf clusters, Bronze Star Medal with oak leaf cluster, Air Medal with 31 oak leaf clusters, Air Force Outstanding Unit Award Ribbon, and the Republic of Korea Presidential Unit Citation Ribbon. He is a command pilot and navigator with more than 7,000 flying hours.
General Stewart's hometown is Walsenburg, Colo.
He was promoted to the temporary grade of brigadier general effective Feb. 1, 1972, with date of rank Jan. 12, 1972.

 

Copyright 2005 - Military Bios