Military Bios
Contact

Brigadier General Laurence B. Kelley:

Military Branch:United States Airforce
Died April 22, 1979.
Laurence Browning Kelley was born in Hemple, Mo., in 1909. Graduating from the U.S. Military Academy on June 13, 1933, he was commissioned a second lieutenant.
Entering Primary Flying School at Randolph Field, Texas, General Kelley graduated from Advanced Flying School at Kelly Field, Texas the following year. Going to France Field in the Panama Canal Zone, he served with the 25th Bomb Squadron, returning to Kelly Field in October 1937 to serve as an instructor and operations officer until moving to the Bomb School at Barksdale Field, La., the following May. That August he became training officer, director of flying training at Ellington Field, Texas. Going to Air Force headquarters, Washington, D.C., in May 1942 he became chief of the Unit Training Division.
Assuming command of the 494th Bomb Group at Orlando, Fla., on Jan. 20, 1945, that November General Kelley took it to the Asiatic-Pacific Theater. Returning to Air Force headquarters in February 1946 he served with the Intelligence Group of the War Department General Staff. Entering the Air War College at Maxwell Field, Ala., on Aug. 16, 1947, upon graduating the following June 6, the general remained there as chief of staff of the Air University. He entered the National War College on Aug. 28, 1950 and graduated the following July.
Joining U.S. Air Forces in Europe on Aug. 1, 1951, General Kelley was named special assistant to the chief of staff, and a month later assumed command of the Wiesbaden Military Post, Germany. On July 13, 1952 he became commander of the Rhine Main Air Force Base, Germany, and that Nov. 12 assumed command of the Central Air Materiel Area (Europe) at Chateauroux, France.
Transferred to the Air Materiel Command on Aug. 6, 1954, General Kelley was appointed chief of staff of the Mobile Air Materiel Area at Brookley Air Force Base, Ala., becoming deputy commander the following month.
Moving to Air Force headquarters, Washington, D.C., on July 14, 1957, the general assumed duties as director of logistics plans, Office of Deputy Chief of staff, Materiel.
His decorations include the Legion of Merit with oak leaf cluster, Distinguished Flying Cross, and the Air Medal with four oak leaf clusters. He is rated a command pilot.

 

Copyright 2005 - Military Bios