Military Bios
Contact

Brigadier General Louis G Griffin:

Military Branch:United States Airforce
Retired Feb. 1, 1970.   Died Jan. 26, 1996.
Brigadier General Louis G. Griffin is commander, 63rd Military Airlift Wing (Military Airlift Command), Norton Air Force Base, Calif.
General Griffin was born in Anderson, S.C., in 1918. He attended Anderson Boys High School and Clemson College, Clemson, S.C. He began his military career in 1939, when he entered the Army Air Corps as an aviation cadet. In November of that year, he graduated from flight training, was commissioned a second lieutenant and assigned to Maxwell Field, Ala., as an instructor.
He was assigned to Randolph Field, Texas, from April 1942 to January 1944 as a group commander and director of flying. For the next three months he served in the European Theater of Operations in England. From May 1944 until February 1945, he was group commander of the Single Engine Fighter Instructor School, Randolph Air Force Base, Texas. For the next year he was director of flying, Air Force Central Instructor School, Waco, Texas.
He next was assigned to Italy as executive officer and then as commander of the 62d Troop Carrier Group at Naples and later Pisa.
From January 1948 to July 1950, he served as commander of the 501st Maintenance and Supply Group, then the 3841st Maintenance and Supply Group and later the 3851st Air Base Group at Craig Air Force Base, Ala. During this period, he attended and graduated in 1949 from the Air Command and Staff College at Maxwell Air Force Base, Ala.
In July 1950 he was reassigned to Headquarters Third Air Force in England where he served as chief of Plans Development Branch and then deputy chief of staff, plans, where he remained until June 1953.
For the next three years General Griffin was assigned to Headquarters U.S. Air Force as chief of Programs Division and later deputy chief of staff, installations. He attended the Air War College during 1956-1957 and upon graduation remained at the Air University as secretary and chief of staff of the Air Command and Staff School for two years. From July 1959 to August 1960, he was deputy of Plans and Evaluation at the Air War College.
He then attended the Industrial College of the Armed Forces at Fort McNair, Washington, D.C., and upon graduation in August 1960 was assigned to the Military Air Transport Service as vice commander of the 1502d Air Transport Wing, Hickam Air Force Base, Hawaii. He assumed command of the wing in April 1962.
In August 1964, he was assigned as chief of staff, Western Transport Air Force (MATS), Travis Air Force Base, Calif. General Griffin was assigned to Military Airlift Command headquarters in 1966 as deputy chief of staff, Personnel. He assumed his present duties as commander, 63rd Military Airlift Wing in August 1968.
He is a command pilot and his military decorations include the Legion of Merit with two oak leaf clusters and the commendation ribbon with oak leaf cluster.

 

Copyright 2005 - Military Bios