Military Bios
Contact

Brigadier General Mary A. Marsh:

Military Branch:United States Airforce
Retired May 1, 1986.  
Brigadier General Mary A. Marsh is director for manpower and personnel, J-1, Organization of the Joint Chiefs of Staff, Washington, D.C.
General Marsh was born in 1930, in Washington, N.J. She received a bachelor's degree in music from Murray (Ky.) State University in 1951 and did graduate work at Western State University, Bowling Green, Ky. She is a 1976 graduate of the National War College, Fort Lesley J. McNair, Washington, D.C., and a 1981 graduate of the Tuck Executive Program, Dartmouth College, Hanover, N.H., under the advanced management program.
She was commissioned a first lieutenant in August 1959 under the direct appointment program of the Officers' Basic Military Course, Lackland Air Force Base, Texas. After graduation she remained there as assistant personnel services officer.
In August 1960 General Marsh was assigned as Women in the Air Force squadron commander at Sheppard Air Force Base, Texas. She moved to Ramstein Air Base, Germany, as assistant military personnel officer and chief, Quality Control Branch, 7030th Combat Support Wing, from June 1962 to June 1965.
Upon her return to the United States, the general was assigned to Homestead Air Force Base, Fla., as chief of the Data Control Branch and later as chief, Career Control Branch, 19th Combat Support Group. She transferred to Dyess Air Force Base, Texas, in January 1967 as chief of quality control for the 96th Combat Support Group and later served as chief of the Consolidated Base Personnel Office.
General Marsh was the first Air Force woman assigned as an adviser to the Vietnamese air force, Saigon, Republic of Vietnam, in April 1968. Following her return from the Republic of Vietnam, she was assigned to the Defense Intelligence Agency, Washington, D.C., as a personnel officer. She then moved to Headquarters Air Force Systems Command, Andrews Air Force Base, Md., in May 1970 as chief, Consolidated Base Personnel Office Management and chief, Records Division.
In May 1971 she returned to Homestead Air Force Base where during a 4 1/2 year period, she served as chief, Consolidated Base Personnel Office, director of personnel and deputy base commander.
Following graduation from the National War College in June 1976, she become vice commander of the 50th Combat Support Group at Hahn Air Base, Germany, and in July 1977 when she took command of the group, was the first woman commander of a combat support group at an operational tactical fighter base.
General Marsh moved to Headquarters U.S. European Command, Stuttgart, Germany, in June 1978 as chief, Intelligence Plans Division. In September 1980 she was assigned to the U.S. Delegation of the Military Committee in Brussels, Belgium, first as special assistant to the U.S. Military Representative and in November 1981 General Marsh became chief of staff to the U.S. Delegation. She assumed her present duties in August 1982.
The general's military decorations and awards include the Bronze Star Medal, Defense Meritorious Service Medal, Meritorious Service Medal with oak leaf cluster, Air Force Commendation Medal with three oak leaf clusters, Republic of Vietnam Armed Forces Medal 1st Class, Republic of Vietnam Air Service Medal and Republic of Vietnam Gallantry Cross with palm.
She was promoted to brigadier general May 1, 1983, with date of rank Oct. 1, 1982.

 

Copyright 2005 - Military Bios