Military Bios
Contact

Brigadier General Millard Chester Young:

Military Branch:United States Airforce
Retired July 31, 1961.   Died June 1, 1980.
Millard Chester Young was born in Sawtelle, Calif., in 1907. He graduated from Manual Arts High School in Los Angeles, and from the U.S. Military Academy June 11, 1931, and was commissioned a second lieutenant in the Coast Artillery Corps.
After completing flying training in October 1932, General Young was assigned with the 44th Observation Squadron at Albrook Air Force Base, Panama Canal Zone. He was transferred to the 16th Pursuit Group there in September 1933, and a year later joined the 19th Composite Wing. In June 1935 he was assigned to the Headquarters Air Base Squadron at Mitchel Field, N.Y., and joined the Fifth Bomb Squadron there in November 1937. Entering the Air Corps Technical School at Chanute Field, Ill., in September 1938, he graduated from the Maintenance Engineering Course the following June and remained there as assistant supervisor of the Civilian Mechanics Schools Program. Appointed aide-de-camp to the commanding general of the Technical Training Command there in May 1941, he moved with that headquarters to Tulsa, Okla., the following month.
Going to Australia in February 1942, General Young served as aide-de-camp to the commanding general of the Air Service Command, becoming his executive officer that May and was named chief of staff of the Air Service Command in October 1942. The following January he was executive officer for supply and transportation of the U.S. Army Services of Supply at Sydney, Australia, becoming air liaison officer there that July.
He was appointed assistant chief of staff for operations of the Far East Air Service Command at Brisbane, Australia, in August 1944, and that October moved in that capacity to Hollandia, New Guinea, serving as chief of management control for that command from February to April 1945.
On temporary duty with the Continental Air Forces at Bolling Field, Washington, D.C., from July to November 1945, General Young then became deputy commander of the 58th Bomb Wing at March Field, Calif. The following January he was named chief of staff of Task Group 1.5 of Operation Crossroads, the atomic tests at Bikini.
Moving to Air Force Headquarters in September 1946, he was deputy chief of the Guided Missiles Branch, becoming chief the following July. Entering the National War College in August 1950, he graduated the following June and assumed command of the Air Re-supply and Communications Service of the Military Air Transport Service at Washington, D.C. He was named chief of the Psychological Warfare Division at Air Force Headquarters in August 1952, and that October became chief of the Joint Subsidiary Plans Division in the Office of the Joint Chiefs of Staff.
Ordered to Naples, Italy, on July 15, 1955, General Young was chief of staff of the Allied Air Forces Southern Europe, Supreme Headquarters Allied Powers in Europe.
His decorations include the Legion of Merit. He is rated a command pilot, combat observer and aircraft observer.

 

Copyright 2005 - Military Bios