Military Bios
Contact

Brigadier General Ned Schramm:

Military Branch:United States Airforce
Died March 15, 1983.
Ned Schramm was born in Burlington, Iowa, in 1896. He enlisted in the Quartermaster Reserve Corps as a sergeant on Sept. 28, 1917, and was assigned to Camp Lewis, Wash. He later transferred to the Aviation Section of the Signal Reserve Corps, and was sent to Berkeley, Calif., in March 1918 for flight instruction.
On Oct. 25, 1918, he was appointed a second lieutenant (temporary), in the Air Service. He served at Mather and Rockwell fields, Calif., successively, until November l9l9, when he went to March Field, Calif., as a flying instructor.
On July 1, 1920, he was commissioned a second lieutenant in the Air Service of the Regular Army. He returned to Mather Field in August 1921 and served there as supply Officer of the Ninth Squadron and personnel adjutant. In July 1922 he was transferred to Camp Lewis, Wash., as instructor and supply officer with the Air Service detachment there. He was again sent to Mather Field in September 1922 and served there as engineering and police officer.
In February l923 he went to Luke Field, Hawaii, and joined the 3rd Bombardment Squadron as operations officer. In July 1924 he was designated operations and engineering officer of the Sixth Pursuit Squadron at Luke Field. He returned to the United States in January 1926 and was assigned to the Rockwell Air Intermediate Depot at Coronado, Calif., as depot supply officer.
Kelly Field, Texas, was his next assignment, and he reported for duty there as assistant engineering officer of the 41st School Squadron in November 1926. He became an instructor at Kelly Field in February 1927, serving until September of that year when he was sent to March Field, Calif., as squadron engineering officer of the 53rd School Squadron.
He became a flying instructor at March Field in October 1927, and returned to Kelly Field as a flying instructor in November 1929. He was designated operations officer of the 40th School Squadron there in July 1930. He was transferred to Randolph Field, Texas, in August 1931 as a flying instructor and became flight commander in July 1933.
He was assigned to the Air Corps Tactical School at Maxwell, Field, Ala., in August 1934 and graduated in June 1935. The following month he reported to Langley Field, Va., as commanding officer of the 37th Attack Squadron. In June 1936 he was detailed to the Chemical Warfare School at Edgewood Arsenal, Md., and graduated the following month.
He returned to the United States in May 1943 and became wing commander of the San Francisco Defense Wing, later redesignated San Francisco Fighter Wing, at San Francisco, Calif. In November 1943 he was assigned to the 7lst Fighter Wing at March Field, Calif., and later accompanied that wing to the European theater of operations.
In July 1944 he became commanding general of the Ninth Air Defense Command, with station in England. The following November he was announced as commanding the 71st Fighter Wing and deputy commander for operations of the First Tactical Air Force at that same station.
In September 1945 he was appointed commanding general of the 64th Fighter Wing, and returned to the United States in May l946, when he was assigned to Army Air Force headquarters. On July 31, 1946, he was named deputy commander and chief of staff of the Fourth Air Force at Hamilton Field, Calif., and in January l949 became vice commander of the Fourth Air Force.
General Schramm has been awarded the Legion of Merit and the Bronze Star Medal. He is rated a command pilot, combat observer and aircraft observer.

 

Copyright 2005 - Military Bios