Military Bios
Contact

Brigadier General Paul G. Galentine, Jr.:

Military Branch:United States Airforce
Retired Sep. 1, 1972.  
Brigadier General Paul G. Galentine Jr., is director of Communications-Electronics, J-6, U.S. Readiness Command at MacDill Air Force Base, Fla.
General Galentine was born in 1921, at Mentone, Ind. He graduated from Deering High School, Portland, Maine, in 1937, and studied electrical engineering at the University of Maine from 1938 to 1940. He entered active military service as an aviation cadet and was commissioned as a second lieutenant in 1943.
During World War II, he served in the European and Mediterranean Theater of Operations where he flew the B-25 bomber on 37 aerial missions completing 124 combat hours.
After the war, he studied engineering science for two years at the Air Force Institute of Technology, Wright-Patterson Air Force Base, Ohio, completing this study in 1948. He did further study at the University of Michigan under the AFIT program and received his master's degree in mathematics in 1949. He attended the Air Command and Staff College, Maxwell Air Force Base, Ala., 1956-1957, and completed an additional two years of graduate training in mathematics at the University of Michigan in 1963.
His assignments have included duty at the Los Alamos Scientific Laboratory, N.M., from August 1949 to January 1953, during which he participated in several nuclear test programs; branch chief and assistant chief, Guidance and Control Division, Headquarters Air Research and Development Command, from February 1953 to September 1955; test plans officer, Headquarters Armed Forces Special Weapons Project, Washington, D.C., from July 1957 to April 1958; executive officer, Deputy Chief of Staff, Weapons Effects and Tests, Defense Atomic Support Agency, from April 1958 to June 1961; director of research and technology, Headquarters Air Force Systems Command, from October 1963 to July 1964; director of computers, Electronic Systems Division, AFSC, from July 1964 to September 1965; deputy for engineering and technology, ESD, from September 1965 to May 1966; and deputy for command systems, ESD, from June 1966 to June 1967.
In June 1967 General Galentine was named chief of the National Military Command System Support Center, Defense Communications Agency at Washington, D.C.
He assumed command of the European Communications Area in July 1969 with additional duties as deputy chief of staff for communications-electronics, U.S. Air Forces in Europe at Lindsey Air Station, Wiesbaden, Germany.
General Galentine was named director of communications-electronics, J-6, for the U.S. Strike Command at MacDill Air Force Base, Fla., in August 1971. He remained in that position when the command was redesignated as the U.S. Readiness Command in January 1971.
His military decorations and awards include the Silver Star, Legion of Merit with oak leaf cluster, Air Medal with six oak leaf clusters, and the Army Commendation Medal. He is a command pilot.
General Galentine's hometown is Harrington, Del.
He was promoted to the temporary grade of brigadier general effective Aug. 1, 1969, with date of rank June 26, 1969.

 

Copyright 2005 - Military Bios