Military Bios
Contact

Brigadier General Pintard M. Dyer III:

Military Branch:United States Airforce
Retired Aug. 1, 1985.  
Brigadier General Pintard M. Dyer III is commander, 12th Air Division, Strategic Air Command, Dyess Air Force Base, Texas.
General Dyer was born in Alexandria, La., in 1931. He graduated from Alexandria's Bolton High School in 1951 and from the U.S. Naval Academy, Annapolis, Md., in 1955, receiving a bachelor of science degree in engineering and a commission as a second lieutenant in the U.S. Air Force. General Dyer earned a master's degree in education from Troy (Ala.) State University in 1975. His service schools include Squadron Officer School and Air War College, both at Maxwell Air Force Base, Ala., and the Air Command and Staff College by correspondence.
From August 1955 until November 1956, he attended pilot training at Reese Air Force Base, Texas; survival training at Stead Air Force Base, Nev.; and nuclear weapons training, McConnell Air Force Base, Kan. Following this training the general was assigned to the 65th and 64th Bombardment Squadrons, Davis-Monthan Air Force Base, Ariz., as a B-47 pilot, serving there until March 1960.
Assigned to Castle Air Force Base, Calif., he attended B-52 Combat Crew Training School from May to August 1960. This was followed by an assignment to the 342nd Bombardment Squadron, Robins Air Force Base, Ga., as a B-52 pilot until April 1962. He served as air operations officer with the squadron until July 1962 and then as a command post controller with the 4137th Strategic Wing, also at Robins Air Force Base, until May 1965. In February 1963 the 4137th was redesignated the 465th Bombardment Wing (Heavy).
General Dyer's next assignment was to 8th Air Force headquarters, Westover Air Force Base, Mass., as control officer from May 1965 until May 1967. This was followed by an assignment to Headquarters Strategic Air Command, Offutt Air Force Base, Neb., as control officer, command post operations until January 1970. Remaining at SAC headquarters, General Dyer served as an air operations staff officer, Command and Control Division, from January to June 1970.
He was assigned overseas from June 1970 to June 1971, as the mission launch control officer, 7th Air Force, Tan Son Nhut Air Base, Republic of Vietnam. Upon returning to the United States, he was assigned as a B-52 aircraft commander with the 20th Bombardment Squadron, Carswell Air Force Base, Texas.
The general served as commander of the 9th Bombardment Squadron at Carswell from October 1972 until June 1973. During this period General Dyer flew a combat tour of duty in Southeast Asia as a B-52 crew commander. He accumulated 485 flying hours during 70 combat missions. He was then named commander, Detachment 1, 96th Bombardment Wing, Bergstrom Air Force Base, Texas, until June 1974.
General Dyer attended the Air War College from July 1974 until July 1975. While at Maxwell, he also attended Troy State University, receiving his master's degree through off-duty education courses.
He served at U.S. Air Force headquarters in Washington, D.C., from August 1975 until July 1977. During this tour of duty, he was chief, Space and Defensive Forces Division, and chief, Strategic Offensive Force Division, Office of the Deputy Chief of Staff, Plans and Operations.
From the Pentagon, General Dyer become vice commander, 379th Bombardment Wing, Wurtsmith Air Force Base, Mich. He took command of the 5th Bombardment Wing, Minot Air Force Base, N.D., in October 1978 and become chief of staff, 15th Air Force at March Air Force Base, Calif. He assumed his present command in June 1981.
The general is a command pilot with 3,865 flying hours. His military decorations and awards include the Legion of Merit, Bronze Star Medal, Meritorious Service Medal with oak leaf cluster, Air Medal with three oak leaf clusters and Air Force Commendation Medal with oak leaf cluster.
He was promoted to brigadier general July 1, 1981, with date of rank June 23, 1981.

 

Copyright 2005 - Military Bios