Military Bios
Contact

Brigadier General Richard D. Wentworth:

Military Branch:United States Airforce
Retired Aug. 31, 1958.   Died Aug. 24, 1977.
Richard David Wentworth was born in Wichita, Kan., in 1904. Graduating from Wichita High School in 1921, he entered the University of Kansas and graduated in 1925. Upon graduation from the U.S. Military Academy June 13, 1929, he was commissioned a second lieutenant of field artillery.
General Wentworth's first assignment as an Army officer was with the Sixth Field Artillery, Fort Hoyle, Md. He served as battery officer at Schofield Barracks, Hawaii and the Presidio of Monterey, Calif., from 1930 until 1933, and then became a student in the Regular Course at the Field Artillery School, graduating in 1935.
From 1935 until 1939, the general was assigned as an instructor of mathematics at the U.S. Military Academy.
After serving in various troop assignments in Puerto Rico from 1939 to 1943, General Wentworth returned to the United States to become an instructor at the Field Artillery School. Appointed to the Command and General Staff School at Fort Leavenworth, Kan., in 1944, upon completion of this course he served as staff officer, Army Service Forces, and then as deputy assistant chief of staff for intelligence, 12th Army Group, in France and Germany.
In July 1945 the general was named chief of Operations Branch, Intelligence, U.S. Forces European Theater, later redesignated Headquarters European Command.
Reassigned in 1948, the general returned to the United States to became deputy director of the Joint Intelligence Objectives Agency, Joint Chiefs of Staff, Washington, D.C., becoming the director in 1949.
Going overseas again in 1952, General Wentworth was designated special assistant to the commander-in-chief, Allied Air Forces, Central Europe, with station at Fontainebleau, France, and in 1953 was appointed deputy director of inspection, Office of the Air Deputy, SHAPE.
Returning to the United States in March 1955, the general was assigned as deputy secretary, Joint Chiefs of Staff, Washington, D.C., until July 17, 1956, at which time he was named secretary of the Joint Chiefs.
His decorations include the Legion of Merit and the Bronze Star Medal.

 

Copyright 2005 - Military Bios