Military Bios
Contact

Brigadier General Robert F. Goldsworthy:

Military Branch:United States Airforce
Retired Sep. 26, 1977.  
Robert F. Goldsworthy was born in Spokane, Wash., in 1917. He graduated from Rosalia, Washington High School in 1935 and received his Bachelor of Arts Degree in Speech and Dramatic Arts from Washington State University in 1939.
General Goldsworthy entered Primary Flying School at Glendale, Calif., as a Flying Cadet Feb. 9, 1940, and then entered Basic Flying School at Randolph Field, Texas and Advanced Flying School at Kelly Air Force Base, Texas. Upon completion of his flight training the General was commissioned a second lieutenant in the Air Corps and was assigned to an Attack and Observation Squadron based at Brooks Field, Texas. He served there from October 1940 until September 194Z as an advanced Flying Instructor.
Reassigned to Smyrna, Tenn., he underwent B-24 transition until September 1943, when he became a B-24 instructor and was sent to Maxwell Air Force Base, Ala.
General Goldsworthy was assigned to Hayes, Kan., in May of 1944 as Squadron Operations Officer for B-29 Training. In October 1944, he was reassigned to the 500th Bomb Group on Saipan and remained with the Group until he was shot down and captured in December 1944 during a mission over Tokyo. He remained as a Japanese Prisoner of War until he was liberated in September 1945.
From September 1945 until February 1946, General Goldsworthy remained in Baxter General Hospital at Spokane, Wash. He was assigned to March Field, Calif., where he remained until April 1946. Reassigned to Tuscon, Ariz., in April, he served as Squadron Operations Officer of the 43rd Bomb Wing until his discharge in December 1946.
Returning to civilian life and his wheat ranch in Rosalia, Wash., he remained in the active reserve. In 1949 he activated the 4455th Reserve Corollary Wing at Fairchild Air Force Base, Wash.
At the outbreak of the Korean War in 1950 he was recalled to active duty and was assigned as Deputy Wing Commander of the 307th Bomb Wing on Okinawa. In May 1952, General Goldsworthy was reassigned to Fairchild Air Force Base, Wash., where he was named as Director of Materiel of the 99th Bomb Wing. He remained at Fairchild Air Force Base until his discharge in May 1952.
From May 1952 until September 1960, he maintained a mobilization assignment with the 92nd Bomb Wing at Fairchild Air Force Base.
In September 1960 he was reassigned as Mobilization Assistant to the Commander of the 25th Air Division (SAGE), at McChord Air Force Base, Wash., where he is currently assigned.
His decorations include the Air Medal, the Commendation Ribbon, the Purple Heart, the Korean Service Medal, the United Nations Service Medal, and the American Defense Service Award with oak leaf cluster.

 

Copyright 2005 - Military Bios