Military Bios
Contact

Brigadier General Robert R. Scott:

Military Branch:United States Airforce
Retired Nov. 1, 1973.  
Brigadier General Robert R. Scott is deputy chief of staff, personnel, Headquarters Strategic Air Command, Offutt Air Force Base, Neb.
General Scott was born in Long Beach, Calif., in 1923. He graduated from Miami Senior High School, Miami, Fla., and attended the University of Tennessee. He entered the Army Air Forces aviation cadet program in February 1943 and was commissioned a second lieutenant and received his pilot wings at Moody Field, Valdosta, Ga., in June 1944.
During World War II, he went overseas in December 1944 and flew combat missions in B-17 aircraft in the European Theater of Operations as a member of the 92d Bombardment Group stationed at Poddington Field, England. His flight crew led the 326th Bombardment Squadron on day missions against targets in Germany. In June 1945 he was transferred with the 92d Bombardment Group to Port Lyautey, North Africa, and in October 1945 to Istres Field, France.
General Scott joined the Strategic Air Command during its activation in March 1946 when he was transferred to MacDill Army Air Field, Fla., and has remained with the command during the past 26 years.
In November 1947 he was transferred to Walker Air Force Base, N.M., as motor pool officer and commander, 509th Motor Vehicle Squadron. In 1948 he became a B-29 combat crew commander and later was squadron operations officer for the 830th Bombardment Squadron. In June 1953 he went to Loring Air Force Base, Maine, as operations officer for the 70th Bombardment Squadron, and later was operations and training officer and then chief of training for the 42d Bombardment Wing. He next was a squadron commander of the 69th Bombardment Squadron, equipped with B-36 aircraft. During 1956 he attended B-52 transition training, and directed the conversion of the 69th Bombardment Squadron to the B-52 bomber.
He was transferred to Westover Air Force Base, Mass., in November 1957, where he served with Headquarters Eighth Air Force as chief, Bombardment Reconnaissance Branch, Training Division; chief, Standardization Division; and finally as chief, Training Division. In July 1961 he was assigned as deputy commander for operations, 72d Bombardment Wing, and in July 1962 became base commander of Ramey Air Force Base, Puerto Rico.
In June 1964 General Scott was assigned to Headquarters Strategic Air Command at Offutt Air Force Base, Neb., where he served in the Office of the Deputy Chief of Staff, Personnel, as chief, Officer Manning Branch; and in July 1965 became deputy chief of staff. In July 1966 he was assigned as commander, 390th Strategic Missile Wing equipped with TITAN II missiles, at Davis-Monthan Air Force Base, Ariz., and in August 1968 he became commander of the 90th Strategic Missile Wing with MINUTEMAN missiles at Francis E. Warren Air Force Base, Cheyenne, Wyo.
General Scott was assigned as commander, 17th Strategic Aerospace Division, Whiteman Air Force Base, Mo., in August 1969, He was the first commander of the 4th Strategic Missile Division activated at F.E. Warren Air Force Base, Wyo., in July 1971.
In June 1972 General Scott assumed duties as deputy chief of staff for personnel, Headquarters Strategic Air Command, Offutt Air Force Base, Neb.
His military decorations and awards include the Legion of Merit, Distinguished Flying Cross, Air Medal with three oak leaf clusters, and Air Force Commendation Medal with two oak leaf clusters. He is a command pilot and wears the Senior Missileman Badge.
General Scott's hometown is Miami, Fla.
He was promoted to the grade of brigadier general effective Feb. 6, 1970, with date of rank Jan. 26, 1970.

 

Copyright 2005 - Military Bios