Military Bios
Contact

Brigadier General Thomas G. Tobin:

Military Branch:United States Airforce
Retired Sep. 1, 1985.  
Brigadier General Thomas G. Tobin is commander of the 45th Air Division, Pease Air Force Base, N.H.
General Tobin was born in 1933, in Tekamah, Neb., where he graduated from high school in 1951. He received a bachelor's degree from the University of Nebraska in 1955, and a master's degree from Plattsburgh (N.Y.) State University in 1976. The general completed both Squadron Officer School and Air War College at Maxwell Air Force Base, Ala., and Air Command and Staff College, by correspondence.
He was commissioned in June 1955 through the Air Force Reserve Officers' Training Corps program. He began flying training in March 1956 and received his wings in March 1957 at Greenville Air Force Base, Miss. After graduation he was assigned to Dyess Air Force Base, Texas, and served as a B-47 co-pilot. In August 1961 he transferred to Davis-Monthan Air Force Base, Ariz., where he continued to fly B-47s as an aircraft commander.
After completing transition training to B-52s in 1964, he was assigned to Turner Air Force Base, Ga. From February 1967 to August 1969, General Tobin served in the Directorate of Operations, Headquarters Strategic Air Command at Offutt Air Force Base, Neb. He then transferred to March Air Force Base, Calif., as a member of the 15th Air Force staff.
General Tobin moved to Plattsburgh Air Force Base, N.Y., in September 1971 after attending FB-111 combat crew training. He served as a standardization-evaluation pilot, squadron operations officer and commander of the 528th Bombardment Squadron. In July 1974 he was assigned to the Republic of Vietnam, as chief of plans at the Defense Attache Office in Saigon. He planned and helped conduct the United States' evacuation of the Republic of Vietnam in April 1975.
Following his tour of duty in Southeast Asia, he attended the Air War College, graduating in June 1976. He was then assigned to the 509th Bombardment Wing at Pease Air Force Base as assistant deputy commander for operations. In July 1977 he was appointed 509th Combat Support Group commander and, in March 1978, the wing's deputy commander for operations.
In March 1979 he returned to Plattsburgh Air Force Base as vice commander of the 380th Bombardment Wing and commanded the wing from May 1979 to June 1981. General Tobin then served as deputy director for operations, Team One, National Military Command Center, Organization of the Joint Chiefs of Staff, Washington, D.C., and assumed his present duties in July 1982.
The general is a command pilot with more than 5,500 flying hours, including 545 combat hours flying B-52 Arc Light missions. He has flown B-47s, B-52s, FB-111s and KC-135s. His military decorations and awards include the Defense Superior Service Medal, Legion of Merit, Meritorious Service Medal, Air Medal with two oak leaf clusters, Joint Service Commendation Medal and Air Force Commendation Medal with oak leaf cluster.
He was promoted to brigadier general June 1, 1982, with date of rank Oct. 1, 1981.

 

Copyright 2005 - Military Bios