Military Bios
Contact

Brigadier General William C. Fullilove:

Military Branch:United States Airforce
Retired July 1, 1974.   Died April 23, 1998.
Brigadier General William C. Fullilove is vice commander, Sacramento Air Materiel Area, with headquarters at McClellan Air Force Base, Calif.
General Fullilove was born in 1923, in Kosciusko, Miss., where he graduated from high school in 1940. He graduated from the U.S. Military Academy, West Point, N.Y., in 1944 with a bachelor of science degree and commission as second lieutenant. He completed advanced pilot training in 1944 while at the academy. He received his master of science degree in international affairs from The George Washington University in 1968. He attended Air Tactical School 1948; Air Command and Staff College, 1956; and Air War College, 1961.
During World War II, General Fullilove served in the South Pacific and flew P-47 aircraft from Iwo Jima. Following the war, he commanded a P-51 fighter squadron of the 18th Fighter Group in the Philippines and then flew the P-80A with this country's first overseas jet aircraft unit.
He returned to the United States in September 1947, was assigned to the 27th Fighter Wing, and piloted F-51, F-82, and F-84 aircraft at Kearney, Neb., and subsequently at Bergstrom Air Force Base, Texas. He went with the 27th Fighter Group to Korea in December 1950 where he served a combat tour flying the F-84 Thunderstreak. He returned to Bergstrom Air Force Base, Texas, with the group in July 1951.
General Fullilove returned to the U.S. Military Academy in June 1952 as assistant professor of military topography and graphics. In July 1956 he was transferred to Headquarters U.S. Air Force, Washington, D.C., for duty with the deputy chief of staff, personnel, and in July 1959 was assigned to the Organization of the Joint Chiefs of Staff. He went overseas again in July 1961 for duty at Headquarters Pacific Air Force as director of plans, Assistant Chief of Staff, Plans. He was transferred to Maxwell Air Force Base, Ala., in June 1965 as director of evaluation and research with the Squadron Officer School, Air University. Two years later he became deputy commandant, and in August 1968 he was named commandant of the school.
General Fullilove was assigned as deputy chief of staff, personnel, Air Force Logistics Command, with headquarters at Wright-Patterson Air Force Base, Ohio, in August 1969. He assumed duties as vice commander, Sacramento Air Materiel Area, Air Force Logistics Command, McClellan Air Force Base, Calif., in August 1970.
He is a command pilot. His military decorations and awards include the Legion of Merit, Distinguished Flying Cross, Bronze Star Medal, Air Medal with four oak leaf clusters, Distinguished Unit Citation Emblem, and Republic of Korea Presidential Unit Citation Ribbon.
He was promoted to the temporary grade of brigadier general effective Aug. 1, 1969, with date of rank June 20, 1969.

 

Copyright 2005 - Military Bios