Military Bios
Contact

Brigadier General William M. Douglass:

Military Branch:United States Airforce
Retired June 1, 1993.  
Brigadier General William M. Douglass is director of maintenance, Office of the Deputy Chief of Staff, Logistics, Headquarters U.S. Air Force, Washington, D.C.
General Douglass was born in Belen, N.M., in 1942, and graduated from Belen High School in 1960. He earned a bachelor of science degree in military science from the U.S. Air Force Academy in 1964, a master's degree in public administration from the University of Northern Colorado in 1978 and a master's degree in international relations from Georgetown University in 1983. The general completed Squadron Officer School in 1969, Armed Forces Staff College in 1975, Industrial College of the Armed Forces in 1975, Air War College in 1978, and Marine Corps Command and Staff College in 1978.
After graduating from the academy in 1964, the general attended pilot training at Laredo Air Force Base, Texas. He remained there as an instructor pilot and platform instructor until September 1969, when he entered F-4 training at Davis-Monthan Air Force Base, Ariz. After completing this training in June 1970, he flew 202 combat missions out of Phu Cat Air Base, South Vietnam. In July 1971 General Douglass was assigned as a staff officer to Headquarters U.S. Air Forces in Europe at Lindsey Air Station, West Germany, later at Ramstein Air Base, West Germany.
The general was assigned to Luke Air Force Base, Ariz., as a squadron operations officer in July 1975. In June 1978 he was assigned to Osan Air Base, South Korea, as chief of safety. He returned to Luke in June 1979 as an instructor pilot and later became commander of the 311th Tactical Fighter Training Squadron. General Douglass was named assistant deputy commander for maintenance, 27th Tactical Fighter Wing, Cannon Air Force Base, N.M., in September 1981 and in April 1982 became deputy commander for maintenance.
From September 1982 to September 1983 the general attended Georgetown University under the Commander's Option program. He then was assigned as chief, Readiness Assessment Group, Air Force headquarters. He transferred to the 39th Tactical Group, Incirlik Air Base, Turkey, as vice commander in May 1985 and in June 1986 assumed command of the unit. In July 1987 he became commander of the 48th Tactical Fighter Wing, Royal Air Force Station Lakenheath, England. In April 1989 he moved to Robins Air Force Base, Ga., as vice commander of Warner Robins Air Logistics Center. He assumed his present position in May 1991.
The general is a command pilot with more than 4,000 flying hours, principally in F-4s, F-15s, F-16s and F-111s. His military awards and decorations include the Legion of Merit, Distinguished Flying Cross with two oak leaf clusters, Meritorious Service Medal with four oak leaf clusters, Air Medal with 12 oak leaf clusters, Air Force Commendation Medal and Air Force Recognition Ribbon.
He was promoted to brigadier general Sept. 1, 1989, with same date of rank.

 

Copyright 2005 - Military Bios