Military Bios
Contact

Chief Master Sergeant Of The Air Force Robert D. Gaylor:

Military Branch:United States Airforce
Retired July 31, 1979.  
Chief Master Sergeant of the Air Force Robert D. Gaylor was adviser to Secretary of the Air Force John C. Stetson and Chiefs of Staff of the Air Force Gen. David C. Jones and Gen. Lew Allen Jr. on matters concerning welfare, effective utilization and progress of the enlisted members of the Air Force. He was the fifth chief master sergeant appointed to this ultimate noncommissioned officer position.
Chief Gaylor was born in Bellevue, Iowa; however, most of his youth was spent in Indiana. He entered the Air Force in September 1948 and was assigned to the security police career field, in which he served until 1957. In September 1957 he served as a military training instructor at Lackland Air Force Base, Texas, until February 1962. He then returned to the security police field until July 1965. During Chief Gaylor's security police years, his early assignments were at James Connally Air Force Base, Texas; Laredo Air Force Base, Texas; Kunsan Air Base, Korea; Tachikawa Air Base, Japan; Columbus Air Force Base, Miss.; and Barksdale Air Force Base, La.
Chief Gaylor was an honor graduate of Class 65B of the Second Air Force Noncommissioned Officer (NCO) Academy at Barksdale. After graduation in April 1965 he was selected to be an instructor at the academy and taught there until it closed in April 1966. Following a security police tour at Korat Royal Thai Air Force Base, Thailand, Chief Gaylor returned to Barksdale and assisted in reopening the SAC NCO Academy. In February 1970 he became senior enlisted adviser for Second Air Force. In July 1971 Chief Gaylor transferred to Headquarters United States Air Forces in Europe (USAFE), where he traveled to USAFE bases teaching management techniques. In June 1972 he established the USAFE Command Management and Leadership Center, an in-residence, 60-hour course of instruction for USAFE NCOs. He continued as noncommissioned officer in charge of the center until his selection as USAFE Senior Enlisted Adviser in August 1973. In September 1974 Chief Gaylor was assigned to the Air Force Military Personnel Center, where he traveled extensively as a management and leadership instructor. He became chief master sergeant of the Air Force in 1977 and retired July 31, 1979.
MAJOR AWARDS AND DECORATIONS
Legion of Merit
Meritorious Service Medal with two oak leaf clusters
Air Force Commendation Medal with oak leaf cluster
EFFECTIVE DATES OF PROMOTION
Chief Master Sergeant of the Air Force Aug 1, 1977

 

Copyright 2005 - Military Bios