Military Bios
Contact

General John K. Gerhart:

Military Branch:United States Airforce
Retired March 1, 1965.   Died Jan. 9, 1981.
John Koehler Gerhart was born in Saginaw, Mich., in 1907. He graduated from the University of Chicago in 1928 with a bachelor's degree in philosophy.
On Oct. 12, 1929, he was commissioned a second lieutenant in the Air Corps Reserve after graduating from Advanced Flying School at Kelly Field, Texas.
General Gerhart's first tour of duty was at Mitchel Field, N.Y. This was followed by various assignments, including several years as a flight test pilot in both powered aircraft and gliders. He graduated from the Air Corps Tactical School in April 1941.
Shortly after Pearl Harbor, General Gerhart joined the newly formed Eighth Air Force. In July 1942 he went to England with the first contingent of the Eighth Air Force. In June 1943 he assumed command of the 95th Bomb Group, Eighth Air Force, and later became commander of the 93rd Combat Bomb Wing which was comprised of four groups of Flying Fortresses.
In early 1946, General Gerhart returned to London and Paris for a year as air adviser to the American Delegation participating along with the Major Allies in drafting the Balkan and Italian peace treaties.
On return to Washington in January 1947, he served successively as director of the Legislative and Liaison Division, chief of statistical services in the Office of the Comptroller, and as chief of staff of Joint Task Force Three which conducted the first thermonuclear tests at Eniwetok Atoll in the spring of 1951. During the period of his duty with the Air Force Comptroller, he also graduated from the Harvard Business School (AMP-13).
General Gerhart was appointed as Joint Chiefs of Staff adviser to the Planning Board of the National Security Council in March 1953, and after two years in that capacity, was designated chief of the Military Assistance Advisory Group to the United Kingdom. One year later, General Gerhart became the commander of the United States Twelfth Air Force in Germany. He returned to the United States in July 1957 to become the first deputy chief of staff, plans and programs, in Air Force Headquarters - the job he held until appointed by President Kennedy to be commander-in-chief of the North American Air Defense Command, August 1, 1962.
His decorations include the Silver Star with two oak leaf clusters, Legion of Merit, Distinguished Flying Cross, Bronze Star, Air Medal with two oak leaf clusters, French Croix de Guerre with Palm, and Belgian Croix de Guerre with Palm. He is rated a command pilot, combat and technical observer.
EFFECTIVE DATES OF PROMOTION
He was promoted to first lieutenant (temporary) March 12, 1935; to first lieutenant (permanent) Aug. 1, 1935; to captain (permanent) Jan. 6, 1940; to major (temporary) March 21, 1941; to lieutenant colonel (temporary) Jan. 5, 1942; to colonel (temporary) Sept. 1, 1943; to brigadier general (temporary) Jan. 23, 1945; to major (permanent) Jan. 6, 1947; to colonel (permanent) April 2, 1948; to brigadier general (permanent) Oct. 9, 1951; to major general (temporary) Dec. 3, 1952; to major general (permanent) April 7, 1954; to lieutenant general (temporary) June 30, 1957 and to General (temporary) Aug. 1, 1962.

 

Copyright 2005 - Military Bios