Military Bios
Contact

General Thomas M. Ryan Jr.:

Military Branch:United States Airforce
Retired Sep. 30, 1985.  
General Thomas M. Ryan Jr. is commander in chief of the Military Airlift Command, with headquarters at Scott Air Force Base, Ill. He is responsible to the president and the secretary of defense, through the Joint Chiefs of Staff, for the planning and performance of airlift missions during wartime, periods of crisis and peacetime exercises. In carrying out this mission, he directs the management of all strategic and tactical airlift forces worldwide to ensure operational support to unified and specified commands engaged in military operations. During routine peacetime conditions airlift service is provided by the commander of the Military Airlift Command, through the secretary of the Air Force, in his role as executive director of the Single Manager Operating Agency for the Department of Defense Airlift Service. In this capacity he is also responsible for air rescue, air weather, aeromedical evacuation, combat documentation and audiovisual systems and Air Force special operations throughout the world.
General Ryan was born in 1928, in Detroit and graduated from Ridgewood (N.J.) High School in 1946. He received a bachelor of science degree in military science from the University of Omaha, Neb., in 1965, and a master of science degree in international affairs from The George Washington University, Washington, D.C., in 1968. The general graduated from the Armed Forces Staff College at Norfolk, Va., in 1965 and from the Air War College at Maxwell Air Force Base, Ala., in 1968.
His military career began as an aviation cadet in September 1949 and, after completing pilot training at Reese Air Force Base, Texas, he was commissioned a second lieutenant in October 1950. He then served in various flying assignments with the Strategic Air Command at Barksdale Air Force Base, La.; Ramey Air Force Base, Puerto Rico; and Hunter Air Force Base, Ga., until July 1953 when he entered observer training school at Ellington and James Connally Air Force bases, Texas.
From May 1954 to June 1962, he was assigned to Forbes Air Force Base, Kan., as a B-47 pilot, select crew aircraft commander, instructor pilot and squadron operations officer. In 1958 he become a standardization evaluator in the 90th Strategic Reconnaissance Wing.
General Ryan transferred to SAC headquarters at Offutt Air Force Base, Neb., in June 1962 as a staff officer in the Plans and Organizational Section of the Weapons Management Branch, Weapons Maintenance Division. In February 1965 he entered the Armed Forces Staff College and following graduation in July 1965 he joined the SR-71 equipped 4200th Strategic Reconnaissance Wing at Beale Air Force Base, Calif., where he served as chief of the Quality Control Division and later as chief of the Maintenance Control Division.
In July 1968 he graduated from the Air War College and then attended RF-4C combat crew training at Shaw Air Force Base, S.C. In March 1969 he was assigned to the 432nd Tactical Reconnaissance Wing at Udorn Royal Thai Air Force Base, Thailand, as a maintenance control officer and later as chief of maintenance. During this tour of duty he flew 114 combat missions in RF-4C's.
Upon his return to the United States, General Ryan served on the staff of the inspector general, Headquarters U.S. Air Force, Washington, D.C., from April 1970 to June 1971. He then transferred to Wurtsmith Air Force Base, Mich., as vice commander and then commander of the 379th Bombardment Wing. During 1972 and 1973, he completed a temporary tour of duty as commander, 303rd Consolidated Aircraft Maintenance Wing at Andersen Air Force Base, Guam, and participated in the Linebacker II campaign against North Vietnam in December 1972.
The general assumed duties as commander of the 47th Air Division with headquarters at Fairchild Air Force Base, Wash., in July 1973. General Ryan was again assigned to SAC headquarters in January 1974 as assistant deputy chief of staff for logistics and in January 1975 become the deputy chief of staff for logistics.
He returned to Air Force headquarters in April 1976 as director for logistics plans and programs, and in July 1977 become the deputy chief of staff for systems and logistics. From October 1977 to July 1981, General Ryan served as vice commander in chief of the Military Airlift Command at Scott Air Force Base. The general then became commander of Air Training Command at Randolph Air Force Base, Texas. He assumed his present command in June 1983.
General Ryan is a command pilot with more than 8,000 flying hours. His military decorations and awards include the Defense Distinguished Service Medal, Distinguished Service Medal (Air Force), Legion of Merit, Distinguished Flying Cross, Bronze Star Medal, Air Medal with six oak leaf clusters and Air Force Commendation Medal with three oak leaf clusters.
He was promoted to general Aug. 1, 1981, with date of rank July 31, 1981.

 

Copyright 2005 - Military Bios