Military Bios
Contact

Lieutenant General C. Norman Wood:

Military Branch:United States Airforce
Retired June 1, 1992.  
Lieutenant General C. Norman Wood is director, Intelligence Community Staff, Washington, D.C. As principal deputy for intelligence community matters to the director of central intelligence, he is responsible for policy, planning, coordination, legislative liaison and budget issues of the intelligence community. He also serves as senior military adviser to the director of central intelligence.
General Wood was born in 1938, in Dallas. He received a bachelor's degree in personnel management from the University of Texas in 1960 and a master's degree in public administration from Auburn University in 1974. The general completed Squadron Officer School in 1964, Air Command and Staff College in 1974, and National War College in 1979. He graduated from the executive seminar in national and international security at Harvard University in 1983.
The general entered the Air Force in August 1960 and received his commission upon graduation from Officer Training School, Lackland Air Force Base, Texas, in November 1960. He is the first graduate of the school to become a general officer. He began undergraduate navigator training at James Connally Air Force Base, Texas, where he received navigator wings in July 1961. He then was assigned to Electronic Warfare Officer School at Keesler Air Force Base, Miss.
In July 1962 he began his flying career as an electronic warfare officer flying RB-47s with the 55th Strategic Reconnaissance Wing, Forbes Air Force Base, Kan. From August to November 1967 he was assigned to Yokota Air Base, Japan, flying RC-135s. The unit then moved to Kadena Air Base, Okinawa, becoming the 82nd Strategic Reconnaissance Squadron. General Wood was an instructor electronic warfare officer on a crew with the squadron until February 1969. During this time he logged more than 1,000 combat hours in Southeast Asia.
His primary flying duties ended in February 1969, when he was assigned to the 544th Aerospace Reconnaissance Technical Wing at Offutt Air Force Base, Neb. In January 1970 he was assigned to SAC headquarters as chief, Current Intelligence Branch, Office of the Deputy Chief of Staff, Intelligence.
In April 1972 he was assigned to Saigon, Republic of Vietnam, J-2, Headquarters Military Assistance Command-Vietnam. In July 1972, when Headquarters 7th Air Force combined with MACV headquarters, General Wood became chief of the Defense Analysis Branch, J-2, MACV headquarters, with dual responsibilities as chief of the Operational Intelligence Division for 7th Air Force headquarters.
After his tour of duty in the Republic of Vietnam, General Wood completed Air Command and Staff College as a distinguished graduate. He began an Air Staff tour of duty in Washington, D.C., in 1974 as an action officer in the Directorate of Doctrine, Concepts and Objectives. In October 1975 he became executive officer in the Office of Air Force History.
General Wood graduated from National War College in June 1979 and returned to Offutt as deputy commander for operations, 544th Strategic Intelligence Wing. He became wing commander in May 1980. From November 1981 to June 1982 the general was assistant deputy chief of staff, intelligence, SAC headquarters. In June 1982 he became executive director for the president's Foreign Intelligence Advisory Board, the White House, Washington, D.C. In January 1984 General Wood became deputy director for the National Strategic Target List, Joint Strategic Target Planning Staff, Offutt. He became deputy assistant chief of staff for intelligence at Air Force headquarters in May 1985.
He was assigned to Headquarters U.S. European Command, Stuttgart-Vaihingen, West Germany, as director of intelligence (J-2) in September 1986. In May 1988 he was reassigned as assistant chief of staff, intelligence, Air Force headquarters. He assumed his present position in April 1990.
The general is a master navigator with 3,400 flying hours and wears the Missile and Presidential Service badges. His military awards and decorations include the Distinguished Service Medal, Defense Superior Service Medal with oak leaf cluster, Legion of Merit, Distinguished Flying Cross, Bronze Star Medal, Meritorious Service Medal with oak leaf cluster, Air Medal with nine oak leaf clusters, Joint Service Commendation Medal, Air Force Commendation Medal with two oak leaf clusters, and National Intelligence Distinguished Service Medal.
He was promoted to lieutenant general April 1, 1990, with same date of rank.

 

Copyright 2005 - Military Bios