Military Bios
Contact

Lieutenant General Charles B. Stone III:

Military Branch:United States Airforce
Retired June 30, 1957.   Died May 17, 1992.
Charles Bertody Stone III was born in Fort McPheraon, Ga., in 1904. He graduated from the U.S. Military Academy on June 14, 1927 and was commissioned a second lieutenant of Infantry.
That September General Stone was assigned with the Ninth Infantry at Fort Sam Houston, Texas. Entering Primary Flying School at Brooks Field, Texas in March 1929, he graduated from Advanced Flying School at Kelly Field, Texas year later and was assigned with the 11th Bomb Squadron at Rockwell Field, Calif. Entering the Air Corps Technical School at Chanute Field, Ill., in September 1931, he graduated the following June and remained there as assistant to the director, Department of Mechanics.
Assigned with the 64th Service Squadron at March Field, Calif., in September 1932, the following month General Stone joined the 31st Bomb Squadron there. He became post operations and engineering officer at Hamilton Field, Calif., a year later. From February to May 1934 he was an air mail pilot at Oakland, Calif., and then joined the 70th Service Squadron at Hamilton Field, assuming command of it in July of 1936. General Stone was named engineering officer of the Seventh Bomb Group there in October 1936.
Going to Luke Field, Hawaii in July 1937, General Stone was station and group engineering officer and later became post and group material officer. Transferred to Wright Field, Ohio in July 1939, he became a unit chief in the Field Service Section.
Entering the Air Corps Tactical School at Maxwell Field, Ala., in April 1940, General Stone graduated the following June and returned to Wright Field as chief of the supply branch, Air Service Command, after which he was assigned with the Maintenance and Supply Division in the Office of the Assistant Chief of Air Staff at Air Corps headquarters, Washington, D.C.
Ordered to the China-Burma-India Theater in August 1943, the following January General Stone was appointed chief of staff for the Eastern Air Command there. In June 1945 he was sent to China to organize new headquarters for the 14th Air Force "Flying Tigers," assuming command of it two months later. Upon its deactivation that December General Stone was ordered back to Washington for temporary duty with the U.S. Strategic Bombing Survey.
Joining the Air Defense Command in February 1946, General Stone assumed command of the Second Air Force at Colorado Springs, Colo. The following month he was named deputy commander and chief of staff (relieved of latter duty on Sept. 1, 1947) of the Air Defense Command at Wright-Patterson Air Force Base, Ohio; on Oct. 6, 1947, became director of maintenance, supply and services, and in December 1950 was appointed assistant to the commander.
The following month General Stone moved to Air Force headquarters, Washington, D.C. as director of maintenance, supply & services in the Office of the Deputy Chief of Staff for Materiel. In April 1951 he was designated assistant for materiel program control to the Deputy Chief of Staff for Materiel. Named special assistant to the Deputy Chief of Staff, Comptroller in July 1951, later that month General Stone became deputy chief of staff, Comptroller, U.S. Air Force headquarters.
Moving to Continental Air Command, Mitehel Air Force Base, N.Y., on Dec. 15, 1955, General Stone became commander and on April 1, 1956 was assigned additional duty as senior Air Force member, Military Staff Committee, United Nations, and on July 2, 1956, also became chairman, U.S. delegate, United Nations Military Staff Committee.
His decorations include the Distinguished Service Medal with oak leaf cluster, Legion of Merit, Distinguished Flying Cross, Bronze Star Medal with oak leaf cluster, British Order of the Bath (Companion), Chinese Tasheu Cloud Banner Medal and Lo Shu decoration. He is rated a command pilot and aircraft observer.
President of the Harvard Business School Club of Washington, D.C., in 1953 and 1954, and a member of the executive council of the Harvard Business School Association from July 1955 to July l958, General Stone has been a director of the Air Force Aid Society, and appointed chairman of the board of the 14th Air Force Association from 1954 to 1957.

 

Copyright 2005 - Military Bios