Military Bios
Contact

Lieutenant General Charles G. Cleveland:

Military Branch:United States Airforce
Retired Aug. 1, 1984.  
Lieutenant General Charles G. Cleveland is commander of the Air University, Maxwell Air Force Base, Ala.
General Cleveland was born in Honolulu in 1927. He graduated from the U.S. Military Academy, West Point, N.Y., in 1949, earned his master's degree in political science at Xavier University, Cincinnati, in 1966 and completed the advanced management program at Harvard University in 1969.
He entered Air Force basic pilot training in June 1949 Randolph Air Force Base, Texas, and received his wings in September 1950 upon completion of advanced pilot training at Williams Air Force Base, Ariz. He then served as a pilot with the 31st Strategic Fighter Wing at Turner Air Force Base, Ga.
The general transferred to South Korea in March 1952, where he flew F-86s as a flight commander with the 4th Fighter-Interceptor Wing at Kimpo Air Base. During his combat tour of duty, he shot down four MiG-15s and is credited with two probably destroyed and four damaged.
He returned to Turner Air Force Base in November 1952, where he again served in the 31st Strategic Fighter Wing. In July 1957 he transferred to Bergstrom Air Force Base, Texas. While there he served in various operations assignments with the 27th Fighter-Bomber Wing, 522nd Fighter-Bomber Squadron and 481st Tactical Fighter Squadron.
General Cleveland went to England in February 1959 as a flight commander and operations officer in the 78th Tactical Fighter Squadron at Royal Air Force Station Woodbridge. In May 1966 he transferred to the Republic of Vietnam as executive assistant to General William Westmoreland, commander, U.S. Military Assistance Command, Vietnam.
Returning to England in June 1967, he became a student at the Royal Air Force College of Air Warfare, the top Royal Air Force service school. Upon graduation in December 1967, he went to Royal Air Force Station Bentwaters, England, where he became special assistant to the director of operations for the 81st Tactical Fighter Wing. In July 1968 he was assigned to the staff of Headquarters 3rd Air Force at South Ruislip Air Station, England. He served there as director of tactical evaluation, and then as special assistant for F-111 matters. General Cleveland became vice commander of the 20th Tactical Fighter Wing at Royal Air Force Station Upper Heyford, England, in April 1970. During this period the wing converted from F-100s to F-111s.
In June 1971 General Cleveland assumed command of the 3535th Navigator Training Wing at Mather Air Force Base, Calif. He headed the U.S. Air Force School of Navigation there. He transferred to Air Training Command headquarters at Randolph Air Force Base as chief of staff.
In June 1972, and assumed duties as deputy chief of staff for technical training in February 1974. In July 1975 he become director of personnel programs, Office of the Deputy Chief of Staff, Manpower and Personnel, Headquarters U.S. Air Force, Washington, D.C. He was named vice commander of Air Training Command in March 1979, and assumed his present command in July 1981.
He is a command pilot with more than 4,300 flying hours, including more than 3,700 in jet aircraft, such as F-80s, F84s, F86s, F-100s, F-101s, F-4s and F-111s. His military decorations and awards include the Distinguished Service Medal (Air Force), Legion of Merit, Distinguished Flying Cross with oak leaf cluster, Meritorious Service Medal with oak leaf cluster, Air Medal with three oak leaf clusters, Air Force Commendation Medal, Army Commendation Medal and Republic of Korea Order of Military Merit, Chung Mu.
He was promoted to lieutenant general Aug. 1, 1981, with date of rank July 28, 1981.

 

Copyright 2005 - Military Bios