Military Bios
Contact

Lieutenant General George S. Boylan Jr.:

Military Branch:United States Airforce
Retired July 1, 1974.   Died Nov. 7, 2004.
Lt. Gen. George S. Boylan Jr., is deputy chief of staff, programs and resources, Headquarters U.S. Air Force.
General Boylan was born in Wilmington, N.C., in 1919. He graduated from New Hanover High School, in that city, in 1936, and attended Lees-McRae Junior College, Banner Elk, N.C. He received a bachelor of science degree in commerce from the University of North Carolina in 1950.
After completion of aviation cadet training at Kelly Field, Texas, in 1941, he received his pilot wings and commission as a second lieutenant. He then was assigned to the 3d Reconnaissance Squadron at Langley Field, Va., and in 1942 was transferred to the 393d Bombardment Squadron at Westover Field, Mass. During the early months of World War II, he served with the 6th Antisubmarine Squadron in the North Atlantic and the Bay of Biscay. In 1943 he was assigned as operations officer and later commander, 329th Bombardment Squadron, 93d Bombardment Group, Eighth Air Force, England.
He returned to the United States in 1944 and went to Mitchel Field, N.Y., where he served as assistant director of operations and training, First Air Force, and then with Air Defense Command as chief, Training Branch, and then National Guard Branch. From September 1948 to June 1950, General Boylan attended the University of North Carolina. Following graduation, he was assigned to Headquarters U.S. Air Force as a staff planning officer in the Foreign Assistance Branch of the Mobilization Division, Deputy Chief of Staff, Operations. In April 1952 he assumed duties as staff planning officer and later chief, Plans and Policy Division, Deputy Chief of Staff, Materiel. He entered the Air War College at Maxwell Air Force Base, Ala., in August 1954.
General Boylan was assigned to Hickam Air Force Base, Hawaii, in September 1955, where he was commander of the 1502d Air Transport Group. In 1958 he returned to Headquarters U.S. Air Force where he served as chief, Force Plans Division, Directorate of Plans, Deputy Chief of Staff, Plans and Programs, and later as deputy director of aerospace programs, Deputy Chief of Staff, Programs and Resources. In January 1964 he was assigned as commander, U.S. Forces Azores, and commander, 1605th Air Base Wing, Lajes Field, Azores. He assumed duties as deputy chief of staff, plans, Headquarters Military Airlift Command, in October 1965. From February to August 1967 he also served as vice commander, Military Airlift Command.
In August 1968 General Boylan again returned to Headquarters U.S. Air Force as director of aerospace programs, Deputy Chief of Staff, Programs and Resources, and in August 1969 assumed duties as deputy chief of staff, programs and resources.
His military decorations and awards include the Distinguished Service Medal, Legion of Merit with oak leaf cluster, Distinguished Flying Cross with oak leaf cluster, and Air Medal with three oak leaf clusters. He is a command pilot.

 

Copyright 2005 - Military Bios