Military Bios
Contact

Lieutenant General Lee M. Paschall:

Military Branch:United States Airforce
Retired Aug. 1, 1978.  
Lieutenant General Lee McQuerter Paschall is director, Defense Communications Agency. As director, General Paschall is responsible for the management and direction of the worldwide Defense Communications System. He is also responsible for the system engineering and technical support to the National Military Command System and for provision of technical support to the worldwide military command and control standard automatic data processing systems.
In his capacity as manager, National Communications System, he is responsible for providing effective direction to the worldwide National Communications System, which includes the communications facilities of the various federal agencies. The director, DCA, is also chairman, Military Communications-Electronics Board, providing a liaison point for joint and international communications matters.
General Paschall was born in Sterling, Colo. He graduated from Phoenix Union High School in Phoenix, Ariz., in 1939, and attended the University of Colorado. As a member of the Colorado National Guard, he was ordered to active military duty in September 1940.
During World War II, he served in the 45th Infantry Division as a technical sergeant, battalion communications chief, until commissioned as a second lieutenant, Infantry, in June 1942. During the next three years, he performed various duties in Infantry communications in the United States, and the European Theater of Operations. In 1946 he returned to inactive military status and was employed as a communications engineer with the Colorado Air National Guard.
During the Korean War, he returned to active military duty in March 1951 as director of operations, 159th Air Control and Warning Group, and subsequently was assigned to the 33d Air Division at Tinker Air Force Base, Okla., as director of training. He completed the Communications-Electronics Officer Course at the Air Command and Staff School in December 1951. He served in French Morocco as director of operations for the 1815th Airways and Air Communications Group from March 1952 until August 1953 when he was assigned to the Air University at Maxwell Air Force Base, Ala., on the U.S. Air Force Communications-Electronics Doctrine Research Project. In 1957, after a six-month sabbatical, he graduated from the University of Alabama as a Phi Beta Kappa with a bachelor of arts degree in history. In June 1958 he was transferred to France and served at Headquarters Allied Forces Central Europe, NATO, as chief, Signals Coordination Division.
In May 1959 General Paschall was assigned to Headquarters Air Defense Command (redesignated Aerospace Defense Command), Ent Air Force Base, Colo., and was responsible for leased communications procurement for Air Defense Command. This assignment evolved into the leased communications procurement responsibility for the Army, Navy, Air Force, and Federal Aviation Agency with the formation of the Defense Commercial Communications Office in January 1963.
General Paschall attended the Air War College from July 1963 to June 1964. He received a master of arts degree in international affairs from The George Washington University in 1964. He then was assigned to the Defense Communications Agency, first as assistant director for Defense Communications System Programs and Requirements and then as executive officer to the deputy director for the Defense Communications System. In July 1967 he became commander of the United Kingdom Communications Region (Air Force Communication Service).
In August 1968 General Paschall was assigned to Headquarters U.S. Air Force as deputy director of Command Control and Communications, and in July 1971 he became director. On July 30, 1974, he assumed duties as director, Defense Communications Agency.
He was promoted to the grade of lieutenant general on Aug. 1, 1974, with date of rank July 30, 1974.

 

Copyright 2005 - Military Bios