Military Bios
Contact

Lieutenant General Lincoln D. Faurer:

Military Branch:United States Airforce
Retired April 1, 1985.  
Lieutenant General Lincoln D. Faurer is director of the National Security Agency and chief, Central Security Service, Fort George G. Meade, Md.
General Faurer was born in 1928, in Medford, Mass. He graduated from Central High School in Philadelphia in 1945 and attended Cornell University. He graduated from the U.S. Military Academy, West Point, N.Y., in 1950 with a bachelor of science degree and a commission as a second lieutenant. He received a master's degree in engineering management from Rensselaer Polytechnic Institute, New York, in 1964. General Faurer completed the National War College at Fort Lesley J. McNair, Washington, D.C., in 1968 and concurrently earned a master's degree in international affairs from The George Washington University, also in Washington, D.C.
After graduation from the academy, General Faurer attended flying schools at Goodfellow Air Force Base, Texas, and Vance Air Force Base, Okla., and received his pilot wings in August 1951. He completed B-29 pilot training at Randolph Air Force Base, Texas, in January 1952 and was then assigned to the 308th Bombardment Wing at Forbes Air Force Base, Kan. In May 1952 he moved with the wing to Hunter Air Force Base, Ga.
From April 1953 to September 1955, General Faurer flew weather reconnaissance flights in WB-29s with the 56th Weather Reconnaissance Squadron at Yokota Air Base, Japan.
After aerial observer training at James Connally Air Force Base, Texas, General Faurer returned to Forbes Air Force Base in May 1956 as an RB-47 aircraft commander with the 320th Strategic Reconnaissance Squadron. In May 1958 he transferred to Headquarters 90th Strategic Reconnaissance Wing, also at Forbes, as chief of the Training Procedures Section.
The general began his career in the missile and space fields in August 1959 when he was assigned to Headquarters 2nd Air Force, Barksdale Air Force Base, La., serving successively as an operations officer in the Missile Section; guided missiles operations officer; and chief, Missile Branch in the Training Division, Directorate of Operations. While at Barksdale he was associated with the 2nd Air Force's growing inventory of intercontinental ballistic missiles: Atlas D, E, F; Titan II; and Minuteman I.
He attended the graduate engineer management program at Rensselaer Polytechnic Institute from June 1963 to July 1964. After graduation he was assigned to the Defense Intelligence Agency in Washington, D.C., in the Directorate of Scientific and Technical Intelligence, and served as a technical intelligence officer; development engineer; and later as chief, Space Systems Division, in the Missiles and Space Office until July 1967.
Upon graduation from the National War College in July 1968, General Faurer was named director of current operations, 14th Aerospace Force at Ent Air Force Base, Colo. He then served as commander, 16th Surveillance Squadron at Shemya Air Force Base, Alaska, from August 1969 to September 1970, when he was appointed commander of the 71st Missile Warning Wing at McGuire Air Force Base, N.J.
General Faurer was assigned as director, J-2, U.S. Southern Command, Canal Zone, in July 1971, and in June 1973 transferred to Headquarters U.S. Air Force, Washington, D.C., for duty as deputy assistant chief of staff for intelligence. In May 1974 General Faurer returned to the Defense Intelligence Agency as deputy director for intelligence, and in July 1976 he became vice director for production. He was assigned as director, J-2, U.S. European Command in Vaihingen, Germany, in August 1977, and moved to Brussels, Belgium, in August 1979 as deputy chairman of the North Atlantic Treaty Organization Military Committee. He assumed his present duties in April 1981.
His military decorations and awards include the Distinguished Service Medal, Defense Superior Service Medal with oak leaf cluster, Legion of Merit, Meritorious Service Medal, Joint Service Commendation Medal with oak leaf cluster and Air Force Commendation Medal with oak leaf cluster. General Faurer has also been presented the National Intelligence Medal of Achievement in recognition of his service to the national intelligence community.
He was promoted to lieutenant general Sept. 1, 1979, with same date of rank.

 

Copyright 2005 - Military Bios