Military Bios
Contact

Lieutenant General Martin G. Colladay:

Military Branch:United States Airforce
Retired Aug. 1, 1977.  
Lieutenant General Martin G. Colladay is the deputy chairman, Military Committee, North Atlantic Treaty Organization, Brussels, Belgium.
General Colladay was born in 1925 in Hutchinson, Kan., where he received his education through high school. He attended the U.S. Military Academy at West Point, N.Y., and graduated in June 1946 with his pilot wings and commission as a second lieutenant.
His first assignment was with Strategic Air Command as a pilot in the 342d Bombardment Squadron, 97th Bombardment Group, at Smoky Hill Air Force Base, Kan. He served with the 97th Group until November 1952 at various locations, including Alaska, England, Germany, Japan and El Paso, Texas. He attended Air Training Command schools from November 1952 to November 1953 to become qualified as aircraft navigator and radar observer. He then rejoined SAC as a B-47 aircraft commander and, later, as air operations officer for the 310th Bombardment Wing, at Smoky Hill Air Force Base.
In October 1956 General Colladay was assigned as chief, Combat Tactics Section, for SAC's Eighth Air Force at Westover Air Force Base, Mass. In September 1958 he moved to Headquarters SAC at Offutt Air Force Base, Neb., and entered the ballistic missile program as programming officer for the Minuteman intercontinental ballistic missile.
In June 1963 he was selected to attend the Industrial College of the Armed Forces at Fort McNair, Washington, D.C. During that period, General Colladay earned a master's degree in international affairs from The George Washington University. In June 1964 he was assigned as chief of the Launch Analysis Group of the 1st Strategic Aerospace Division at Vandenberg Air Force Base, Calif., charged with assessing results of all SAC ICBM launches. He later became deputy director of materiel for that division.
In March 1966 he returned to Washington, D.C., to become assistant for general officer matters to the deputy chief of staff, personnel, at Headquarters U.S. Air Force. In August 1969 General Colladay was assigned to the Military Airlift Command as vice commander of the Twenty-First Air Force at McGuire Air Force Base, N.J.
General Colladay was selected for assignment in June 1970 as assistant chief of staff, J-3, United Nations Command/U.S. Forces Korea, and director, United States/Republic of Korea, Operational Planning Staff, at Seoul, Korea.
In May 1972 General Colladay assumed duties as vice director, Joint Staff, Organization of the Joint Chiefs of Staff, Washington, D.C. He became chief of staff for SAC Headquarters in March 1974 and moved to Brussels, Belgium, in June 1975 to become deputy chairman of the NATO Military Committee.
He is rated a command pilot and navigator, and wears the Missileman Badge. During his flying career, he has logged more than 6,000 hours in heavy bombardment aircraft, both conventional and jet, single-engine jet and, most recently, the C-141 transport. His military decorations and awards include the Distinguished Service Medal with oak leaf cluster, Legion of Merit with oak leaf cluster, Meritorious Service Medal, Joint Service Commendation Medal, Air Force Commendation Medal with oak leaf cluster, and Air Force Outstanding Unit Award Ribbon.
He was promoted to the grade of lieutenant general effective June 1, 1975, with date of rank May 21, 1975.

 

Copyright 2005 - Military Bios