Military Bios
Contact

Lieutenant General Royal N. Baker:

Military Branch:United States Airforce
Retired Aug. 1, 1975.   Died May 1, 1976.
Lieutenant General Royal Newman Baker is vice commander of Aerospace Defense Command with headquarters at Ent Air Force Base, Colo. The command administers, trains and equips all U.S. Air Force aerospace defense resources to defend North America, except Alaska, and supervises air defense Air National Guard organizations. These forces are made available by ADC to the commander in chief of North American Air Defense Command.
General Baker was born in Corsicana, Texas, in 1918, where he graduated from high school in 1936. He received his bachelor of science degree in industrial arts from North Texas State Teachers College in 1941. He began his military career as an aviation cadet at Hicks Field, Texas, in June 1941, and graduated from flight training in January 1942 with a commission as second lieutenant. He then attended Army Air Forces Observer School at Brooks Field, Texas.
In March 1942 he joined the 308th Fighter Squadron of the 31st Fighter Group at New Orleans, La., and went with the group to Atcham Army Air Forces Station, England, in June 1942, the first American fighter group to reach England. The group was subsequently equipped with British Spitfire aircraft and Aug. 19, 1942, participated in the historic Dieppe Raid. Three months later, the group moved to North Africa where General Baker piloted the British fighter in air operations over Algeria, Tunisia, and Sicily. For his aerial combat achievements, General Baker was awarded the Distinguished Flying Cross and the Air Medal with 16 oak leaf clusters.
In November 1943 General Baker was assigned as flight commander with the 493rd Fighter Squadron, 48th Fighter Group, at Tullahoma, Tenn. Early in 1944, he went to the European Theater of Operations with the group which was assigned to the Ninth Air Force. He flew P-47 Thunderbolt aircraft in the campaigns of Air Offensive, Europe; Normandy; and Rhineland. He was awarded the Silver Star for gallantry in action and also received an oak leaf cluster to the Distinguished Flying Cross. By the end of his second European tour of duty, he had flown a total of 523 hours on 272 combat missions in British Spitfire and Thunderbolt fighter aircraft.
General Baker returned to the United States in December 1944 and served for a year as assistant director and director of fighter pilot training units. He was relieved from active duty in November 1945.
In July 1947 General Baker reentered active duty and was named commander of the 115th Army Air Forces Base Unit at Stewart Field, N.Y. In December 1947 he was transferred to Mitchel Air Force Base, N.Y., as commander of the 2nd Fighter Squadron, 52d Fighter Group, and became group operations officer. He next attended the Air Command and Staff School, Maxwell Air Force Base, Ala. In October 1950 he was transferred to McGuire Air Force Base, N.J., as director of operations and training for the 52nd All-Weather Wing and later was commander of the 52nd Fighter Interceptor Group. When the 52nd Wing was reorganized, he was appointed director of operations of the 4709th Air Defense Wing.
He went to Korea in April 1952 and assumed command of the 4th Fighter Interceptor Group, Far East Air Forces. During the Korean War, he flew 127 missions and accumulated 199 combat hours in F-86 jet aircraft and was awarded the Distinguished Service Cross and Legion of Merit. He was the leading jet ace when he returned home and is the 21st jet ace of the Korean War, with 13 enemy aircraft destroyed.
In March 1953 General Baker was assigned to Air Defense Command with duty station at Edwards Air Force Base, Calif., where he served as liaison project officer, Directorate of Plans and Requirements; in July 1955 became ADC project officer for the Directorate of Operations and Training; and in May 1957 became director of testing for the Air Force Flight Test Center of the Air Research and Development Command. He graduated from the National War College in June 1961.
He next assumed command of the 20th Tactical Fighter Wing at Royal Air Force Station Wethersfield, England. In June 1963 he was appointed deputy commander of Third Air Force with headquarters at South Ruislip, England. In July 1964 General Baker returned to Washington, D.C., and assumed duties as chief of Regional Division 1, Plans and Policy Directorate of the Organization of the Joint Chiefs of Staff. He was assigned in August 1966 as vice commander of Twelfth Air Force with headquarters at Waco, Texas.
In March 1968 General Baker went to the Republic of Vietnam as assistant chief of staff for plans, Military Assistance Command Vietnam, and in July 1968 assumed duties as vice commander, Seventh Air Force. He flew 140 combat sorties and piloted every kind of U.S. Air Force combat aircraft based in Vietnam. In July 1969 he was appointed commander, Seventeenth Air Force, Ramstein Air Base, Germany, with dual responsibility to command NATO's Allied Sector Three. In February 1971 he was assigned as chief, Military Assistance Advisory Group, with headquarters at Bonn, Germany.
In January 1973 General Baker became vice commander, Aerospace Defense Command, at Ent Air Force Base, Colo. Because of the consolidation of Continental Air Defense and Aerospace Defense Command headquarters he was appointed assistant vice commander on July 1, 1973, and in January 1974 was renamed vice commander.

 

Copyright 2005 - Military Bios