Military Bios
Contact

Lieutenant General Stanley J. Donovan:

Military Branch:United States Airforce
Retired Aug. 1, 1969.   Died Oct. 23, 2001.
Lieutenant General Stanley Joseph Donovan is U.S. representative, Permanent Military Deputies Group, Central Treaty Organization, Turkey.
General Donovan was born in Portland, Maine, in 1910. Following graduation from high school he attended Stanton Preparatory Academy in New York and entered the U.S. Military Academy, from which he graduated 1934 as a second lieutenant.
In September 1934, he entered pilot training receiving his wings at Kelly Field, San Antonio, Texas, in 1936. He was transferred to the Air Corps and assigned to the 28th Bomb Squadron at Nichols Field, Philippine Islands.
Upon his return to the United States he was assigned as assistant district supervisor of Air Corps Flying Schools, Central District, East St. Louis, Mo., and in 1940 became the commanding officer of Primary Flying School, Carlstrom Field, Fla. In 1941, he moved to the Office of the Chief of Air Corps in Washington, where he served as assistant chief of the Flying Training Section in the Operations and Training Division.
In August 1942 he was assigned to the 12th Bombardment Command in England with duty as A-2 and in December of that year assumed command of the 97th Bombardment Group in the North African Theater, where he flew 37 combat missions in B-17 aircraft.
Transferred in October 1943 to the War Department General Staff in the Strategy Section, he remained there two years before moving to South America as assistant air attach in Buenos Aires, Argentina.
General Donovan returned to Air Force Headquarters in Washington following this tour, where he assumed duties in November 1948 as Assistant and Acting Chief of the War Plans Division, Office of the Director of Plans. In 1952 he transferred to Forbes Air Force Base, Kan., as Chief of Staff, 21st Air Division. He assumed command of the 40th Bombardment Wing at Smoky Hill Air Force Base, Kan., in December 1952, and in April 1953 moved to command the 14th Air Division, Travis Air Force Base, Calif.
Promoted to brigadier general in June 1953, General Donovan attended the General Officers' Air Force Manpower and Management Course at The George Washington University in November of that year.
General Donovan began his duty in Spain in August 1955 when he was assigned to the Joint United States Military Group as deputy chief of military mission with dual responsibility as deputy commander, Sixteenth Air Force. In March 1958 he assumed dual command as chief, JUSMG, and chief, Military Assistance Advisory Group, Spain.
From August 1960 to June 1963, General Donovan was assigned to Headquarters Tactical Air Command, Langley Air Force Base, Va., as deputy for operations.
In June 1966, General Donovan returned to Spain as chief, JUSMG and of MAAG, and later assumed command of the Sixteenth Air Force as an added responsibility. In September 1966, he relinquished his assignment as chief of JUSMG and MAAG and remained as commander of the Sixteenth Air Force, U.S. Air Forces in Europe.
His decorations include the Distinguished Service Medal, Silver Star, Legion of Merit with oak leaf cluster, Distinguished Flying Cross, Air Medal with six oak leaf clusters and the Army Commendation Medal.

 

Copyright 2005 - Military Bios