Military Bios
Contact

Lieutenant General Trevor A. Hammond:

Military Branch:United States Airforce
Retired May 1, 1993.  
Lieutenant General Trevor A. Hammond is deputy chief of staff for logistics, Headquarters U.S. Air Force, Washington, D.C.
General Hammond was born in 1937. A native of Hartford, Conn., he graduated from East Hartford (Conn.) High School. He earned a bachelor of science degree in business administration from St. Mary's University in 1968 and a master's degree in business administration from the University of Utah in 1973. He completed Squadron Officer School in 1964, National War College in 1978, the Management Program for Executives at the University of Pittsburgh in 1981 and the program for senior managers in government at the John F. Kennedy School of Government, Harvard University, in 1990.
Enlisting in the Air Force in October 1955, the general attained the rank of staff sergeant while serving as an air traffic controller. He subsequently attended Officer Candidate School and was commissioned as a second lieutenant in 1961. After completing pilot training at Vance Air Force Base, Okla., he was presented the Orville and Wilbur Wright Flying Achievement Award by the Order of Daedalians. He served as an instructor with Air Training Command at Mather Air Force Base, Calif., until 1965, when he was assigned to the Instrument Pilot Instructor School, Randolph Air Force Base, Texas. While there he served as a member of the Instrument Standardization Branch, and authored and co-authored numerous manuals on instrument flying, including the Air Force Manual of Instrument Flying.
The general began RF-4 training at Mountain Home Air Force Base, Idaho, in June 1969. In January 1970 he was assigned to the 14th Tactical Reconnaissance Squadron, Udorn Royal Thai Air Force Base, Thailand, where he flew 172 combat missions and served as a member of the initial "Fast FAC" forward air controller cadre.
In December 1970 he transferred to the 32nd Tactical Reconnaissance Squadron, Royal Air Force Station Alconbury, England, where he served as an instructor pilot, flight commander and operations officer. Transferring to Headquarters 3rd Air Force at Royal Air Force Station Mildenhall, England, General Hammond served as director of air traffic operations from August 1973 to October 1974. He then was assigned to Air Force headquarters as a member of the Europe-North Atlantic Treaty Organization Plans and Policy Division within the Directorate of Plans. While there he was extensively involved in Greek, Turkish and Spanish base right negotiations, and mutual balanced force reduction negotiations. In May 1976 he became executive officer to the director of plans.
After graduation from the National War College in July 1978, the general took command of the 380th Combat Support Group, Plattsburgh Air Force Base, N.Y. In October 1979 he was assigned as deputy commander for operations with the 380th Bombardment Wing at Plattsburgh.
General Hammond transferred to Pease Air Force Base, N.H., in July 1981, as vice commander of the 509th Bombardment Wing and assumed command of the wing in December 1981. Under his command, the 509th won both the Fairchild Bombing Trophy and the Saunders Tanker Trophy.
He was awarded the Moller Award as the 1982 Outstanding Wing Commander for Strategic Air Command. In May 1983 he was appointed vice commander of the Sacramento Air Logistics Center, McClellan Air Force Base, Calif. The general became deputy chief of staff for information systems, Headquarters Air Force Logistics Command, Wright-Patterson Air Force Base, Ohio, and commander, Logistics Management Systems Center, also at Wright-Patterson, in August 1985. In July 1987 he was assigned as chief of staff at Air Force Logistics Command headquarters. He returned to McClellan Air Force Base in September 1988 as commander of the Sacramento Air Logistics Center. During his tenure, the center won the federal Quality Institute's prestigious Quality Improvement Prototype Award, one of only two organizations in the entire federal government selected for the award in 1990. The general returned to Air Force Logistics Command as vice commander in December 1990. He assumed his present position in May 1991.
The general is a command pilot with more than 5,000 flying hours in T-33, T-37, T-38 and T-39. His military awards and decorations include the Distinguished Service Medal, Legion of Merit, Distinguished Flying Cross, Meritorious Service Medal with two oak leaf clusters, Air Medal with 12 oak leaf clusters, and Air Force Commendation Medal with two oak leaf clusters.
He was promoted to lieutenant general Jan. 1, 1991, with same date of rank.

 

Copyright 2005 - Military Bios