Military Bios
Contact

Major General Albert G. Rogers:

Military Branch:United States Airforce
Retired May 1, 1983.  
Major General Albert G. (Jerry) Rogers is deputy chief of staff for logistics, Headquarters Tactical Air Command, Langley Air Force Base, Va.
General Rogers was born in 1932, in Fishkill, N.Y. He graduated from Kent (Conn.) High School in 1950 and from Oberlin (Ohio) College in 1954 with a bachelor of arts degree in economics. The general earned a master's degree in business administration from The George Washington University, Washington, D.C., in 1967. He completed Squadron Officer School in 1962, and Air Command and Staff College in 1967; both located at Maxwell Air Force Base, Ala.; and the Naval War College, Newport, R.I., in 1973.
He earned his wings and received a commission as a second lieutenant in December 1955 through the aviation cadet program. Following pilot and helicopter training at Sewart Air Force Base, Tenn., from December 1955 to April 1956, General Rogers was assigned as a pilot with the 23rd Helicopter Squadron, Phalsbourg Air Base, France. From October 1957 to October 1960, he served as an RF-84 and RF-101 pilot with the 32nd Tactical Reconnaissance Squadron at Pholsbourg Air Base.
In November 1960 General Rogers was assigned to the 29th Tactical Reconnaissance Squadron at Shaw Air Force Base, S.C., flying RF-101 Voodoos. While there he attended Squadron Officer School. After graduation in March 1962, he transferred to Headquarters 13th Air Force at Clark Air Base, Philippines, and served as a pilot and later as a staff officer.
Upon graduation from the Air Command and Staff College in June 1967, he became a staff officer in the Directorate of Operations, Headquarters U.S. Air Force, Washington, D.C. He returned to Shaw Air Force Base in July 1970 as a student pilot in RF-4C's.
The general joined the Military Assistance Advisory Group, Tan Son Nhut Air Base, Republic of Vietnam, in March 1971. While there he served as chief of the Operations Plans Division and as the Military Assistance Advisory Group's deputy director of operations. In June 1972 he entered the Naval War College.
Following graduation in July 1973, General Rogers returned to Shaw Air Force Base as assistant and later director of operation's of the 363rd Tactical Reconnaissance Wing. He became the wing's deputy commander for maintenance in July 1974. In August 1975 he was named vice commander of the wing and in March 1976 became commander.
He was then assigned to Headquarters Tactical Air Command at Langley Air Force Base as assistant deputy chief of staff for plans. In March 1978 he was named assistant deputy chief of staff for logistics. He assumed his present duties in April 1979.
The general is a command pilot with more than 3,400 flying hours. He flew combat missions in Southeast Asia in UH-1s and F-5s. His military decorations and awards include the Legion of Merit, Distinguished Flying Cross, Bronze Star Medal, Meritorious Service Medal, Air Medal with two oak leaf clusters and Air Force Commendation Medal.
He was promoted to major general Aug. 1, 1981, with date of rank Apri1 1, 1978.

 

Copyright 2005 - Military Bios