Military Bios
Contact

Major General Alfred H. Johnson:

Military Branch:United States Airforce
Retired July 31, 1957.   Died March 8, 1985.
Alfred Henry Johnson was born at Donnybrook, N.D., in 1904. After attending the University of North Dakota, a year later he entered the U.S. Military Academy, graduated and was commissioned a second lieutenant in the Air Service, June 12, 1926.
During the following 13 years General Johnson held various assignments at Air Force bases throughout the United States. In May 1939 he was assigned to Air Materiel Command headquarters at Wright Field, Ohio as an engineering officer. In April 1942 was appointed supervisor of the Central Procurement District, with headquarters at Detroit, Mich.
General Johnson went to the Philippine Islands in June 1945 as deputy commander of the Fifth Air Service Area Command, and three months later was named chief of the Air Base Service Division of that command. He assumed command of the Fifth Air Service Area Command in May 1946, and of the Okinawa Air Materiel Area the following July. He was appointed assistant chief of staff for materiel of the Far East Air Forces at Tokyo, Japan in January 1947.
In July 1948, General Johnson was assigned to Air Materiel Command headquarters at Wright-Patterson Air Force Base, Ohio, and in August 1948 became assistant deputy to the commanding general for Operations of Air Materiel Command. In September of 1949 he was appointed chief of the Industrial Planning Division of Air Materiel Command, becoming chief of the Production Resources Division there in February 1951.
The following November General Johnson was assigned to the Munitions Board at Washington, D.C., as chief of the Office of Petroleum Programs and executive secretary of the Joint Petroleum Committee, and in August 1953 became chief, Office of Petroleum Programs, and chairman of the Joint Petroleum Committee, Office, Secretary of Defense. In December of 1953 the general was designated deputy director for logistics plans, joint staff of the Joint Chiefs of Staff, Office of the Secretary of Defense.
His decorations include the Distinguished Flying Cross. He is rated a command pilot, combat observer and aircraft observer.

 

Copyright 2005 - Military Bios