Military Bios
Contact

Major General Burton R. Moore:

Military Branch:United States Airforce
Retired July 1, 1992.  
Major General Burton R. Moore is director of legislative liaison, Office of the Secretary of the Air Force, Washington D.C.
General Moore was born in 1941, in Red Mountain, Calif., and graduated from Ritenour High School, Overland, Mo., in 1959. He received a bachelor of journalism degree in radio and television communications from the University of Missouri in 1963 and a master of arts degree in psychology and counseling from Ball State University in 1971. The general completed the University of Southern California flight safety officers course in 1972, Armed Forces Staff College in 1976, National War College in 1980 and the Duke University executive management program in May 1984.
After receiving his commission through the Reserve Officer Training Corps program, General Moore attended pilot training at Webb Air Force Base, Texas, from September 1963 to October 1964. He then completed survival training at Stead Air Force Base, Nev., and F-4 training at Davis-Monthan Air Force Base, Ariz.
In May 1965 the general joined the 390th Tactical Fighter Squadron at Holloman Air Force Base, N.M., as an F-4 pilot and, in October 1965, deployed with the squadron to Da Nang Air Base, Republic of Vietnam. In November 1966 General Moore was assigned to Royal Air Force Station Bentwaters, England, where he served first as an F-4 aircraft commander with the 91st Tactical Fighter Squadron. In November 1969 he became director for operational plans, 81st Tactical Fighter Wing.
General Moore was assigned to Luke Air Force Base, Ariz., in February 1971 and served as an F-4 instructor pilot with the 550th Tactical Fighter Training Squadron. His next assignment was to Kunsan Air Base, South Korea, in July 1972. The general subsequently was assigned to Tan Son Nhut Air Base, Republic of Vietnam, as executive officer to the assistant deputy chief of staff for operations, Headquarters Military Assistance Command Vietnam. He served in the same capacity at Nakhon Phanom Royal Thai Air Force Base, Thailand, when Headquarters U.S. Special Activities Group was formed in February 1973.
The general returned to Luke Air Force Base, where he served as both wing chief of flight safety and flight commander, 310th Central Instructor School, from August 1973 to July 1975. After completing the Armed Forces Staff College in March 1976, he was assigned to Headquarters U.S. Air Force, Washington, D.C., as air operations staff officer, Directorate of Programs. He served as military assistant to the NATO affairs adviser to the secretary of defense from March 1978 until July 1979, when he left to attend the National War College. After completing aggressor training at Nellis Air Force Base, Nev., in October 1980, he was assigned to Clark Air Base, Philippines, as operations officer, and later served as commander of the 26th Tactical Fighter Training Aggressor Squadron. While at Clark he became assistant deputy for operations, 3rd Tactical Fighter Wing, in July 1981; vice commander, 3rd Combat Support Group, in March 1982; and group commander in August 1982.
General Moore assumed command of the 8th Tactical Fighter Wing, Kunsan Air Base, in May 1983. In July 1984 he became assistant deputy chief of staff for operations, Office of Deputy Chief of Staff for Operations and Intelligence, Headquarters Pacific Air Forces, Hickam Air Force Base, Hawaii. He returned to the Pentagon in September 1985 and was assigned to Air Force headquarters as deputy director for regional plans and policy, and director of the ground-launched cruise missile planning group, Directorate of Plans, Office of the Deputy Chief of Staff, Plans and Operations. He was assigned as deputy director of operations in April 1986, and then became deputy director of legislative liaison, Office of the Secretary of the Air Force, in August 1986. He assumed his present duties in March 1988.
The general is a command pilot with more than 2,500 flying hours in fighter aircraft, including F-4s, F-5E's and F-16A's. He flew more than 100 missions over North Vietnam, logging more than 360 combat hours. His military decorations and awards include the Legion of Merit, Distinguished Flying Cross with oak leaf cluster, Bronze Star Medal, Meritorious Service Medal with oak leaf cluster, Air Medal with five oak leaf clusters, Joint Service Commendation Medal, Air Force Commendation Medal with oak leaf cluster, Combat Readiness Medal, Armed Forces Expeditionary Medal, Vietnam Service Medal with four service stars and the Republic of Vietnam Campaign Medal.
He was promoted to major general July 1, 1989, with same date of rank.

 

Copyright 2005 - Military Bios