Military Bios
Contact

Major General Cecil E. Fox:

Military Branch:United States Airforce
Retired March 1, 1980.  
Major General Cecil E. Fox is commander of the Oklahoma City Air Logistics Center, with headquarters at Tinker Air Force Base, Okla.
General Fox was born in 1923, in Waco, Texas, and graduated from Waco High School in 1940. He attended Baylor University, Waco, Texas, before entering active military service as an aviation cadet in 1943. He received a service appointment to the U.S. Military Academy, West Point, New York, in 1944, and graduated with a bachelor of science degree and a commission as a second lieutenant in June 1947. He earned a master's degree in industrial engineering from Stanford University, Stanford, Calif., in 1959. He is a June 1966 graduate of the Air War College, Maxwell Air Force Base, Ala.
After graduation from the academy, he attended pilot training at Randolph Field, Texas, and Williams Field, Ariz., and was awarded his pilot wings in October 1948.From November 1948 to October 1949, he served as a pilot flying P-51s with the 95th Fighter Squadron of the 82d Fighter Group at Grenier Air Force Base, N.H. In 1949, he was transferred to the Special Weapons Command at Sandia Base, N.M., and took part in weapons test program "Operation Greenhouse" at Eniwetok Atoll Auxillary Airfield in the Marshall Islands in 1951.
After jet upgrading at Craig Air Force Base, Ala., and Nellis Air Force Base, Nev., he was assigned to the 25th Fighter-Interceptor Squadron of the 51st Fighter-Interceptor Group at Suwon Air Base, Korea, in 1953. General Fox served as project officer to move the 51st Fighter-Interceptor Group back to Naha Air Base, Okinawa, in 1954. After F-86D pilot training at Perrin Air Force Base, Texas, he joined the 85th Fighter-Interceptor Squadron at Scott Air Force Base, Ill., where he served as flight commander and operations officer from July 1955 to March 1958.
In April 1960, General Fox became chief of the Training and Evaluation Section of the 86th Fighter-Interceptor Wing at Ramstein Air Base, Germany. In July 1961, he was transferred to Soesterberg, the Netherlands, and assigned as deputy commander of operations, 32d Fighter-Interceptor Squadron. In May 1963, General Fox was assigned to Headquarters Air Defense Command, Ent Air Force Base, Colo., where he was chief of Operational Requirements Branch in the Aerospace Systems Division, Office of the Deputy Chief of Staff, Plans.
General Fox joined the commandant's staff at the U.S. Air Force Academy, Colo., in July 1966, and served as a group air officer commanding and later as deputy commandant for the Cadet Wing.
In August 1969, he completed helicopter pilot conversion training at Sheppard Air Force Base, Texas, in preparation for assuming duties as chief, Air Force Advisory Team No. 4, at Binh Thuy Air Base, Republic of Vietnam. As senior adviser to the Vietnamese 4th Air Division, he flew 165 combat missions in the A-37B airplane and 53 combat missions in the UH-1H helicopter from September 1969 to August 1970.
General Fox returned to the United States and in December 1970 he become deputy commander for operations, 3550th Pilot Training Wing, Moody Air Force Base, Ga., and in November 1971 assumed command of the wing. He was named commander of the Officer Training School, Lackland Air Force Base, Texas, in August 1973.
In July 1974, General Fox became inspector general for Air Training Command with headquarters at Randolph Air Force Base, Texas.
General Fox was reassigned Sept. 1, 1975, as commander, Sheppard Technical Training Center, Sheppard Air Force Base, Texas. He became commander of the Oklahoma City Air Logistics Center Dec. 2, 1977.
He is a command pilot with more than 5,500 flying hours. His military decorations and awards include the Distinguished Service Medal; Legion of Merit with oak leaf cluster; Distinguished Flying Cross; Meritorious Service Medal; Air Medal with nine oak leaf clusters; Air Force Commendation Medal with oak leaf cluster; Army Commendation Medal; Air Force Outstanding Unit Award with oak leaf cluster and "V" device; and from the Republic of Vietnam, the Armed Forces Distinguished Service Order, 2d Class; Air Service Medal, Honor Class; and Gallantry Cross with gold star, 1st and 2d Award.
He was promoted to the grade of major general Aug. 1, 1975, with date of rank Nov. 1, 1972.

 

Copyright 2005 - Military Bios