Military Bios
Contact

Major General Charles B. Root:

Military Branch:United States Airforce
Retired March 1, 1966.   Died Nov. 8, 1998.
Charles Berton Root was born in Madison, S.D., in 1909. He graduated from high school there and received his bachelor of science degree from the University of South Dakota in 1931.
Commissioned a second lieutenant in the Reserve June 6, 1931, the following year General Root entered Flying Training at Kelly Field, Texas, and graduated in February 1933. During the next nine years he served as a flight instructor and held other squadron assignments. In December 1942, he assumed command of the Martin B-26 Transition school at Dodge City, Kan., and later became commanding officer of the 504th Bomb Group of the 20th Air Force in the Marianas.
Moving to the Philippines in April 1946, General Root was deputy chief of staff for materiel of the 313th Bomb Wing, and that November was named chief of staff of the 313th. The following August he was appointed deputy chief of staff of the 13th Air Force in the Philippines. Entering the Armed Forces Staff College at Norfolk, Va., in January 1948, he graduated that July and was appointed chief of the Congressional Liaison Division at Air Force headquarters.
Joining the Air Materiel Command in January 1949, General Root was director of maintenance engineering at the Ogden Air Materiel Area, Hill Air Force Base, Utah, and two years later he was named deputy commander of the Ogden Air Materiel Area. For 16 weeks, beginning in February 1952, he attended the Graduate School of Business at Harvard University, and then resumed his former duties at Ogden AMA. Entering the Industrial College of the Armed Forces in August 1952, he graduated the following June and was appointed deputy director of Supply and Services in the Office of the Deputy Chief of Staff for Materiel at Air Force headquarters.
Going to Pepperell Air Force Base, Newfoundland, on March 15, 1955, General Root was deputy commander of the Northeast Air Command. In May 1957, he became deputy commander of Middletown Air Materiel Area. In May 1958, he became chief of AMC's Electronics Defense System Division in New York City. On Dec. 1, 1959, he became commander of Rome Air Materiel Area.
He is rated a command pilot.

 

Copyright 2005 - Military Bios