Military Bios
Contact

Major General Chester W. Cecil:

Military Branch:United States Airforce
Retired Nov. 1, 1967.   Died Sep. 15, 1996.
Chester Witten Cecil was born in Crowell, Texas, in 1912. He graduated from high school at Abilene, Texas, in 1929; received his bachelor of science degree in chemistry from Abilene Christian College in 1933; and the following year studied business administration at McMurray College in Abilene, Texas.
Appointed a flying cadet in February 1935, General Cecil graduated from Primary and Advanced Flying School and was commissioned a second lieutenant of Air Corps Oct. 1, 1936. Assigned with the 20th Pursuit Group at Barksdale Field, La., in August 1937, he was transferred to the 15th Observation Squadron at Scott Field, Ill. Entering Massachusetts Institute of Technology in September 1939, he completed the meteorology course in June 1940.
Going to Borinquen Field, Puerto Rico, General Cecil supervised weather stations in that area and flew with the 27th Reconnaissance Squadron. In July 1942 he was named regional control officer for the Sixth Weather Region and weather officer for the Sixth Air Force at Albrook Field in the Panama Canal Zone. The following June he went to San Antonio, Texas, as assistant control officer of the Third Weather Region, and two months later he was assistant weather officer of the Tactical Air Command at Orlando, Fla., becoming weather officer for the Army Air Forces in the Mediterranean Theater in January 1945.
Entering the Army and Navy Staff College that June, General Cecil graduated the following December. Assigned as deputy chief of the Statistical Control Division at Air Corps Headquarters in March 1946, he was appointed chief of that division, becoming deputy director of statistical services in the Office of the Comptroller in January 1948, and assistant for field management to the Comptroller in July 1949. After serving as assistant chief of staff, comptroller, at Headquarters, U.S. Air Forces in Europe, from March 1951 to July 1954, he returned to Air Force Headquarters as assistant for plans and international affairs in the Office of the Deputy Chief of Staff, Comptroller, becoming director of Management Analysis Service there in July 1955.
In August 1959 he moved to Headquarters, Pacific Air Forces where he became assistant chief of staff, comptroller. On March 1, 1960 he assumed duties of the deputy chief of staff, administration and logistics. General Cecil became comptroller, Headquarters Air Force Logistics Command on July 22, 1962.
His decorations include the Bronze Star Medal. He is rated a command pilot.
MAJOR AWARDS AND DECORATIONS
Legion of Merit, Air Defense Service Medal, Victory Medal World War II, Bronze Service Medal, Occupation Medal - Germany, American Campaign Medal, National Defense Service Medal, Air Force Longevity Service Award, Euro-African-Middle-Eastern Campaign Medal.

 

Copyright 2005 - Military Bios