Military Bios
Contact

Major General (Dr.) John W. Ord:

Military Branch:United States Airforce
Retired Dec. 1, 1985.  
Major General (Dr.) John W. Ord is command surgeon, Strategic Air Command, Offutt Air Force Base, Neb.
General Ord was born in Baker, Ore., and graduated from Baker High School in June 1941. He attended Brigham Young University, Provo, Utah, from June 1942 to June 1943; University of Dubuque in Iowa from July 1943 to June 1945; and Westminster College, Fulton, Mo., from June 1945 to October 1945, graduating with a bachelor of arts degree. He received his doctor of medicine degree from Creighton University Medical School, Omaha, Neb., in June 1952. He completed a rotating internship in 1953, a residency in internal medicine in June 1956 and a fellowship in cardiology in June 1957; all at the Detroit Receiving Hospital in Detroit.
He began his military career in October 1942 as a member of the U.S. Naval Reserve and served on active duty from June 1943 to December 1945. He was discharged from the Naval Reserve in June 1947.
General Ord returned to active military duty in October 1953 and, through the Air Force Institute of Technology program, completed his residency in internal medicine, specializing in cardiology.
From August 1957 to January 1966, General Ord was assigned to Wilford Hall USAF Medical Center, Lackland Air Force Base, Texas, as chief of cardiovascular renal services. He established the first complete U.S. Air Force cardiopulmonary physiological laboratory and directed the medical aspects of the first Air Force open heart surgery program.
In January 1966 General Ord transferred to the Aerospace Medical Division at Brooks Air Force Base, Texas, to coordinate medical research activities in support of the manned space flight programs of the U.S. Air Force and the National Aeronautics and Space Administration. He served as medical flight controller on several projects Gemini and Apollo flights, and developed and implemented three medical experiments flown on the Skylab manned space flights.
From July 1970 to June 1972, General Ord was assigned as chief, Clinical Sciences Division, at the U.S. Air Force School of Aerospace Medicine also at Brooks Air Force Base. He directed the program for the medical evaluation of flying personnel with unusual health problems, and research concerning the health maintenance of flying personnel.
From July 1972 to June 1974, General Ord commanded the Air Force hospital at Clark Air Base, Philippines. While there he directed the medical planning for Operation Homecoming. All of the returned prisoners of war were received at the Clark hospital directly from prison and were provided initial medical care and processing before their return to the United States. From July 1974 to February 1976, he was commander of the U.S. Air Force Medical Center at Scott Air Force Base, Ill.
General Ord was appointed director of medical inspection at the Air Force Inspection and Safety Center, Norton Air Force Base, Calif., in February 1976. He became the U.S. Air Forces in Europe command surgeon in August 1978. In February 1980 he became commander of the Air Force Systems Command's Aerospace Medical Division at Brooks Air Force Base. He assumed his present position in October 1984.
He holds the ratings of chief flight surgeon and senior missileman and is a recipient of the Chief Space Badge. His military decorations and awards include the Distinguished Service Medal, Legion of Merit with three oak leaf clusters, Meritorious Service Medal with oak leaf cluster, Air Force Commendation Medal, Air Force Outstanding Unit Award Ribbon with three oak leaf clusters and the Philippine Presidential Unit Citation Ribbon.
General Ord is a diplomate of the American Board of Internal Medicine; a fellow of the Aerospace Medical Association and the American College of Cardiology; and a member of the American College of Physicians, American Heart Association, the Societies of U.S. Air Force Flight Surgeons and U.S. Air Force Physicians, and others.
He was promoted to major general Dec. 19, 1979, with date of rank April 1, 1976.

 

Copyright 2005 - Military Bios