Military Bios
Contact

Major General Earl G. Peck:

Military Branch:United States Airforce
Retired April 1, 1985.  
Major General Earl G. Peck is director for intelligence and space policy in the Office of the Deputy Undersecretary of Defense for Policy, Washington, D.C.
General Peck was born in 1928, in Jersey City, N.J. He attended Rutgers University from 1945 to 1947. The general earned a bachelor of arts degree in political science, with highest honors, from the University of Texas, Austin, in 1958, and was selected for Phi Beta Kappa and Pi Sigma Alpha membership. In 1968 General Peck was a distinguished graduate of the Industrial College of the Armed Forces at Fort Lesley J. McNair, Washington, D.C., and concurrently earned a master of science degree in business administration from The George Washington University, also in Washington.
In August 1948 General Peck enlisted in the U.S. Air Force. He later entered the aviation cadet program and, upon completing flight training in June 1950, was awarded pilot wings and received a regular commission as a distinguished graduate. He then transferred to Germany where he served as a jet fighter pilot, flying more than 1,200 hours in F-80s and F-84s with the 23rd Fighter-Bomber Squadron.
General Peck returned to the United States in October 1953 and was assigned to Webb Air Force Base, Texas, as a jet pilot instructor and instrument flight instructor in T-33s and T-28s. In September 1956 he entered the University of Texas under the Air Force Institute of Technology program. After graduation in July 1958, General Peck served for the next two years as a B-47 pilot and aircraft commander at McConnell Air Force Base, Kan., and Pease Air Force Base, N.H. In September 1961 he was assigned as a B-52 pilot and later aircraft commander and instructor pilot at Homestead Air Force Base, Fla.
He began a four-year assignment in December 1963 with the Directorate of Personnel at Headquarters Strategic Air Command, Offutt Air Force Base, Neb. From August 1967 to September 1968, he was a student at the Industrial College of the Armed Forces. Following graduation General Peck was assigned to MacDill Air Force Base, Fla., for F-4 pilot training.
In May 1969 General Peck transferred to the Republic of Vietnam, as chief of special air operations at Headquarters Military Assistance Command Vietnam in Saigon. During this tour of duty he earned the Legion of Merit, Bronze Star Medal and the Joint Service Commendation Medal. He returned to Offutt Air Force Base in June 1970 as vice commander and later commander of the 3902nd Air Base Wing. The general then joined the Squadron Officer School staff at the Air University, Maxwell Air Force Base, Ala., in August 1972, and became commandant in January 1973.
He transferred to Headquarters U.S. Air Force, Washington, D.C., in March 1974 as chief of the Office of Air Force History. General Peck remained there until July 1975 when he returned to SAC headquarters at Offutt Air Force Base as the deputy chief of staff for personnel until April 1977; deputy chief of staff for operations until June 1978; and the command's chief of staff until August 1980.
General Peck was then assigned as deputy commander of the 6th Allied Tactical Air Force, with headquarters at Izmir, Turkey. The command is a component of the North Atlantic Treaty Organization's Allied Air Forces Southern Europe and provides full-time air defense of Turkey, and would counter aggression by conducting air operations in support of North Atlantic Treaty Organization objectives. He assumed his present duties in October 1983.
The general is a command pilot with more than 6,500 accident-free flying hours in fighters, bombers, tankers and trainers. His military decorations and awards include the Distinguished Service Medal, Defense Superior Service Medal, Legion of Merit with three oak leaf clusters, Bronze Star Medal, Meritorious Service Medal, Joint Service Commendation Medal and Air Force Commendation Medal.
He was promoted to major general Jan. 18, 1977, with date of rank Nov. 1, 1973.
General Peck's hometown is Metuchen, N.J.

 

Copyright 2005 - Military Bios